fbpx
Сите новости на едно место

Медија центар

Последни информации за КОВИД-19 и мерките за спречување на ширењето на Владата.

Последни известувања

Денеска се регистрирани 687 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 141.844 – Оздравени се 1347 пациенти – Починати се 46 лица

Денеска се регистрирани 687 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 141.844 – Оздравени се 1347 пациенти – Починати се 46 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 310, Куманово – 55, Битола – 35, Прилеп, Охрид и Струмица по – 33,...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 996 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 996 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 996 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Најнова прес-конференција

Заев: Пред нас е стабилна и развојна економија – го донесовме петтиот пакет економски мерки во вредност од 160 милиони евра

Заев: Пред нас е стабилна и развојна економија – го донесовме петтиот пакет економски мерки во вредност од 160 милиони евра

На денешната владина седница донесен е Петтиот пакет економски мерки наменет за граѓаните и за компаниите, за стабилна и развојна македонска економија и за подобрување на ликвидноста на стопанството. Петтиот пакет содржи вкупно 29 мерки, во вредност од 9,7 милијарди...

Доколку сакате да поставите новинарско прашање до институциите, кликнете на копчето, поставете го вашето прашање и ќе добиете одговор во најкратко можно време.

Најнови статистики

Погледни детални статистики на линкот:

r

Како да се заштитиш?

s

Правилна самоизолација

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

Сите вести

Денеска се регистрирани 1.163 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 138.891 – Оздравени се 854 пациенти – Починати се 35 лица

Денеска се регистрирани 1.163 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 138.891 – Оздравени се 854 пациенти – Починати се 35 лица

Во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 473, Битола – 100, Куманово – 90, Прилеп – 62, Охрид – 50, Струмица – 45, Тетово – 36, Штип и Кичево по - 32, Велес – 29, Кавадарци – 28, Гостивар и Кочани...

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години кај нас

Филипче: Вакцината Астра Зенека нема да се дава на лица помлади од 60 години кај нас

Во денешната изјава за медиуми министерот д-р Венко Филипче информираше дека утрово во редовната координација со членовите на работната група за имунизација и со директорите на клиниките се разгледуваше и ставот на бордот на Европската агенција за лекови во врска со...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1045 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1045 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1045 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Во КОВИД центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 62 пациенти, а вкупно се лекуваaт 679 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во КОВИД центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 62 пациенти, а вкупно се лекуваaт 679 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 62 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 672 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на Интерните и...

Денеска се регистрирани 1.302 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 137.728 – Оздравени се 626 пациенти – Починати се 51 лица

Денеска се регистрирани 1.302 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 137.728 – Оздравени се 626 пациенти – Починати се 51 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово...

Извештај на ИЈЗ од 29 март до 04 април, 2021

Извештај на ИЈЗ од 29 март до 04 април, 2021

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани се вкупно 26.142 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1042 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1042 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1042 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Во КОВИД центрите во Скопје за 24 часа е хоспитализиран 81 пациент, а вкупно се лекуваат 698 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во КОВИД центрите во Скопје за 24 часа е хоспитализиран 81 пациент, а вкупно се лекуваат 698 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во Скопје е хоспитализиран 81 нов пациент поради компликации од коронавирусот. Вкупно 698 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на Интерните и...

Денеска се регистрирани 1.259 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 136.426 – Оздравени се 751 пациенти – Починати се 45 лица

Денеска се регистрирани 1.259 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 136.426 – Оздравени се 751 пациенти – Починати се 45 лица

Во последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, а регистрирани се 1.259 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 562, Битола - 97, Куманово - 83, Велес -51, Струмица - 48, Кавадарци – 47, Охрид – 42, Прилеп – 40, Тетово – 38, Гостивар – 34, Гевгелија – 28, Кичево – 26,...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1052 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1052 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1052 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Во КОВИД центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 72 пациенти, а вкупно се лекуваaт 692 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во КОВИД центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 72 пациенти, а вкупно се лекуваaт 692 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во Скопје се хоспитализирани 72 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 692 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на Интерните и...

63-та седница на Владата: Донесени се одлуки за нови рестриктивни мерки за заштита од КОВИД-19, ограничување на движење на граѓаните од 20:00 до 05:00 часот; затворање на угостителските објекти, обложувалниците и казината за посетители; забрана за групирања на повеќе од 4 лица на јавни површини

63-та седница на Владата: Донесени се одлуки за нови рестриктивни мерки за заштита од КОВИД-19, ограничување на движење на граѓаните од 20:00 до 05:00 часот; затворање на угостителските објекти, обложувалниците и казината за посетители; забрана за групирања на повеќе од 4 лица на јавни површини

На денешната 63-та редовна седница, Владата, го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести и донесе дополнителни мерки за заштита на јавното здравје и заштита на сите граѓани на Република Северна Македонија, со цел намалување на бројот на новозаразени и...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање