fbpx
Филипче: Од утре дополнителни 150 болнички капацитети на Интерните клиники, 500 дополнителни термини за тестирање во денот

Филипче: Од утре дополнителни 150 болнички капацитети на Интерните клиники, 500 дополнителни термини за тестирање во денот

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за моменталната епидемиолошка ситуација во земјава, болничките капацитети, организацијата и реогранизацијата на работата во Клиничкиот центар и повеќе јавно-здравствени установи....

Филипче и д-р Караџовски: Ги зголемуваме болничките капацитети и капацитетите за тестирање

Филипче и д-р Караџовски: Ги зголемуваме болничките капацитети и капацитетите за тестирање

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, одржаа прес-конференција, на која информираа за одлуките кои ги донесоа на утринскиот состанок со Комисијата за заразни болести. „Се...

Филипче: Мора сите максимално сериозно да пристапиме кон претстојниот период – Препорачани нови мерки за спречување на понатамошно ширење на ковид-19 вирусот

Филипче: Мора сите максимално сериозно да пристапиме кон претстојниот период – Препорачани нови мерки за спречување на понатамошно ширење на ковид-19 вирусот

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција потенцираше дека согласно актуелната епидемиолошка слика и анализите на Институтот за јавно здравје, на состанокот на Комисијата за заразни болести донесена е одлука за препорака на нови...

Филипче: Ги засилуваме контролите за спроведување на мерките и протоколите кои се на сила, од сите нас зависи каква есен ќе имаме и како ќе го премостиме и овој бран

Филипче: Ги засилуваме контролите за спроведување на мерките и протоколите кои се на сила, од сите нас зависи каква есен ќе имаме и како ќе го премостиме и овој бран

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со коронавирусот во нашата земја, но и во Европа, најава за следните чекори на Министерството за здравство и Владата, како и за есенскиот период кој е...

Министрите Царовска и Филипче го презентираа планот и протоколите за почеток на училишната година: Со комбинираниот модел обезбедуваме и правото на учење и заштитата на јавното здравје

Министрите Царовска и Филипче го презентираа планот и протоколите за почеток на училишната година: Со комбинираниот модел обезбедуваме и правото на учење и заштитата на јавното здравје

Министерката за образование и наука Мила Царовска и министерот за здравство Венко Филипче денесka на прес-конференција ги соопштија одлуките кои беа донесени на првата седница на новата Влада, а се однесуваат на започнувањето на учебната 2020/2021 година во услови на...

Филипче и Шахпаска: Градинките се отвораат на 9 септември – почитување на протоколот ќе ги заштити најмалите и сите вклучени во воспитно-згрижувачкиот процес

Филипче и Шахпаска: Градинките се отвораат на 9 септември – почитување на протоколот ќе ги заштити најмалите и сите вклучени во воспитно-згрижувачкиот процес

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска одржаа заедничка прес-конференција, на која информираа дека донесена е одлука на 9 септември да се отворат установите за згрижување и воспитување на...

Филипче и Адеми: Се намалува бројот на новозаболени и починати и се зголемува на бројот на оздравени пациенти, состојбата налага комбиниран пристап за наставата – онлајн и со физичко присуство како исклучоци

Филипче и Адеми: Се намалува бројот на новозаболени и починати и се зголемува на бројот на оздравени пациенти, состојбата налага комбиниран пристап за наставата – онлајн и со физичко присуство како исклучоци

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за состојбата со коронавирусот, болничките капацитети и почетокот на учебната година. „Веќе неколку недели во...

Филипче: Медицински тимови ќе помагаат во гласањето во домашни услови за лицата во изолација и на домашно лекување

Филипче: Медицински тимови ќе помагаат во гласањето во домашни услови за лицата во изолација и на домашно лекување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција, се осврна и во однос на подготовката од страна на Министерството за здравство за безбедно одвивање на  изборниот процес со предвремените парламентарни избори и информираше и дека...

Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – целосно е завршена инсталацијата за кислород во монтажната болница, ќе се поставува модуларна амбуланта до Клиниката за пулмологија

Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – целосно е завршена инсталацијата за кислород во монтажната болница, ќе се поставува модуларна амбуланта до Клиниката за пулмологија

На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше дека здравствениот систем веќе се подготвува за нов бран на ковид наесен во однос на болнички капацитети и преку организирање на системот на ротации на кадарот. Тој информираше...

Филипче: Стратегијата на широко и интензивно тестирање, вклучувајќи и контакти на позитивните по индикација дава резултати

Филипче: Стратегијата на широко и интензивно тестирање, вклучувајќи и контакти на позитивните по индикација дава резултати

https://youtu.be/89Rfa8uESOg Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновата состојба со вирусот КОВИД-19 во нашата земја. Тој информираше и за статистиката во врска со пациентите, состојбата во болниците,...

Филипче: Со е-рецепт и укинувањето на квотите за лекови во аптеките овозможен е брз и ефикасен пристап на пациентите до терапија во секое време

Филипче: Со е-рецепт и укинувањето на квотите за лекови во аптеките овозможен е брз и ефикасен пристап на пациентите до терапија во секое време

https://youtu.be/N2x1-lujM1g Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција одржана со Министерот за информатичко општество и администарција Дамјан Манчевски на тема електронски рецепти истакна дека проектот за електронско издавање...

Д-р Скано СЗО Европа: Импресиониран сум од посветеноста на здравствените работници, официјалните здравствени лица и сите оние кои неуморно работат за да ги заштитат луѓето од Ковид-19

Д-р Скано СЗО Европа: Импресиониран сум од посветеноста на здравствените работници, официјалните здравствени лица и сите оние кои неуморно работат за да ги заштитат луѓето од Ковид-19

На денешната прес-конференција на Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче се обрати и д-р Фабио Скано, советник на Светската здравствена организација Европа, кој е во посета на нашата земја по покана на Министерството за здравство. Во своето обраќање д-р Скано,...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање

ИЈЗ Скопје

ЦЈЗ Велес

ПЕ Гостивар

ЗД Скопје

ЦЈЗ Кочани

ПЕ Гевгелија

ЦЈЗ Скопје

ЦЈЗ Куманово

ЦЈЗ Битола

ЦЈЗ Охрид

ЦЈЗ Тетово

ЦЈЗ Прилеп

ЦЈЗ Штип

ЦЈЗ Струмица