Филипче: Стратегијата на широко и интензивно тестирање, вклучувајќи и контакти на позитивните по индикација дава резултати

Филипче: Стратегијата на широко и интензивно тестирање, вклучувајќи и контакти на позитивните по индикација дава резултати

https://youtu.be/89Rfa8uESOg Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновата состојба со вирусот КОВИД-19 во нашата земја. Тој информираше и за статистиката во врска со пациентите, состојбата во болниците,...

Филипче: Со е-рецепт и укинувањето на квотите за лекови во аптеките овозможен е брз и ефикасен пристап на пациентите до терапија во секое време

Филипче: Со е-рецепт и укинувањето на квотите за лекови во аптеките овозможен е брз и ефикасен пристап на пациентите до терапија во секое време

https://youtu.be/N2x1-lujM1g Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција одржана со Министерот за информатичко општество и администарција Дамјан Манчевски на тема електронски рецепти истакна дека проектот за електронско издавање...

Министерот Поповски: Со алатката за Фискална транспарентност пред јавноста ги отвораме сите донации наменети за КОВИД-19, градиме отворени и транспарентни институции и ставаме крај на лажните вести

Министерот Поповски: Со алатката за Фискална транспарентност пред јавноста ги отвораме сите донации наменети за КОВИД-19, градиме отворени и транспарентни институции и ставаме крај на лажните вести

https://youtu.be/yuU78fK3lOA Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска ја промовираше алатката Фискална транспарентност, со која се надгради веб-страницата https://koronavirus.gov.mk/. Станува збор за алатка...

Филипче: Болнички капацитети има, системот може да го одржиме – граѓаните треба да помогнат со почитување на мерките

Филипче: Болнички капацитети има, системот може да го одржиме – граѓаните треба да помогнат со почитување на мерките

https://youtu.be/VTtHqssf-P8 Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше дека до утрово бројот на хоспитализирани пациенти изнесува 379 или 13% од вкупниот број активни случаи - 87% од активните случаи се на домашно...

Филипче: Да го заштитиме здравствениот систем, да го намалиме притисокот врз здравствените работници и да обезбедиме лекување на сите пациенти

Филипче: Да го заштитиме здравствениот систем, да го намалиме притисокот врз здравствените работници и да обезбедиме лекување на сите пациенти

https://youtu.be/UiSL_h2BQjA Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше дека во изминатите два-три дена интензивно се работи на организација и планирање на капацитетите, со цел да се одговори на напливот на пациенти со...

Филипче: 14 проценти од активните случаи се хоспитализирани, 86 проценти се асимптоматски или пациенти со лесна клиничка слика, 76 проценти од досега починатите, се пациенти со повеќе хронични заболувања

Филипче: 14 проценти од активните случаи се хоспитализирани, 86 проценти се асимптоматски или пациенти со лесна клиничка слика, 76 проценти од досега починатите, се пациенти со повеќе хронични заболувања

https://youtu.be/6mPhYajCI0Q Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше дека согласно податоците од историјата на болеста, огромен процент од починатите пациенти од КОВИД-19 се пациенти, коишто имале претходни хронични...

Филипче: Апелирам пациентите да кажуваат точни податоци, препораките да се имплементираат без исклучок

Филипче: Апелирам пациентите да кажуваат точни податоци, препораките да се имплементираат без исклучок

https://youtu.be/FjBx8YG9WC0 Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција истакна дека во однос на кластерите, активните случаи и заразени со КОВИД-19 во огромен процент, помеѓу 65 и 70 проценти се во рамките на познатите кластери,...

Филипче, Караџовски, и Зибери: Кластерската анализа покажа дека сите нови случаи се врзани со некаква форма на собир и прослава во периодот 24-ти и 25-ти мај

Филипче, Караџовски, и Зибери: Кластерската анализа покажа дека сите нови случаи се врзани со некаква форма на собир и прослава во периодот 24-ти и 25-ти мај

https://youtu.be/rA2HIwB8PnI Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, претседателот на Комисијата за заразни болести, прим. д-р Жарко Караџовски и директорот на Центарот за јавно здравје, д-р Арбен Зибери, денеска одржаа заедничка прес-конференција на која...

Филипче: Продолжува тестирањето на сите контакти на заболените во кризните општини

Филипче: Продолжува тестирањето на сите контакти на заболените во кризните општини

https://youtu.be/GsgojNfMYDg Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновата состојба со коронавирусот КОВИД - 19 во земјата. Тој, истакна дека во изминатите 24 часа се направени 1.272 тестирања, а се...

Министерот Филипче: Моја обврска како министер е да направиме сè, за заштита на колективното здравје, продолжуваме да работиме се додека не излеземе како победници од ова; Донесени нови мерки за ограничување на движењето за претстојниот продолжен викенд

Министерот Филипче: Моја обврска како министер е да направиме сè, за заштита на колективното здравје, продолжуваме да работиме се додека не излеземе како победници од ова; Донесени нови мерки за ограничување на движењето за претстојниот продолжен викенд

https://youtu.be/0YYnIeYtvJs Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на прес-конференцијата информираше за мерките кои се донесоа на вечерашната владина седница. Тој истакна дека анализите покажуваат дека во овој момент, има неколку локации низ земјата каде има...

Министерот Филипче: Има суштинска разлика меѓу првиот и овој бран, тогаш не знаевме што може да очекуваме, сега знаеме што се случува и имаме капацитет да се справиме со овој бран

Министерот Филипче: Има суштинска разлика меѓу првиот и овој бран, тогаш не знаевме што може да очекуваме, сега знаеме што се случува и имаме капацитет да се справиме со овој бран

https://youtu.be/VmOjJbf-hbo Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за состојбата со коронавирусот КОВИД-19 во земјата. Според податоците, до утрото, на Клиниката за инфективни болести примени се шест пациенти, а...

Министерот Филипче: Се затвораат пет конфекции во Штип до понеделник, ќе се тестираат вработените; Можни се локални мерки и полициски час во одредени општини

Министерот Филипче: Се затвораат пет конфекции во Штип до понеделник, ќе се тестираат вработените; Можни се локални мерки и полициски час во одредени општини

https://youtu.be/b8pRZM8m6Fg На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше, дека утринава на Комисијата за заразни болести се анализираше состојбата во изминатите денови и статистиката од изминатите две недели. „Очигледно е...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање

ИЈЗ Скопје

ЦЈЗ Велес

ПЕ Гостивар

ЗД Скопје

ЦЈЗ Кочани

ПЕ Гевгелија

ЦЈЗ Скопје

ЦЈЗ Куманово

ЦЈЗ Битола

ЦЈЗ Охрид

ЦЈЗ Тетово

ЦЈЗ Прилеп

ЦЈЗ Штип

ЦЈЗ Струмица