Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – целосно е завршена инсталацијата за кислород во монтажната болница, ќе се поставува модуларна амбуланта до Клиниката за пулмологија

Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – целосно е завршена инсталацијата за кислород во монтажната болница, ќе се поставува модуларна амбуланта до Клиниката за пулмологија

На вчерашната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше дека здравствениот систем веќе се подготвува за нов бран на ковид наесен во однос на болнички капацитети и преку организирање на системот на ротации на кадарот. Тој информираше...

Разрешен ВД директорот на Центарот за јавно здравје-Скопје, д-р. Арбен Зибери

Разрешен ВД директорот на Центарот за јавно здравје-Скопје, д-р. Арбен Зибери

Министерството за здравство информира дека е разрешен ВД Директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, д-р. Арбен Зибери. Зибери е разрешен заради пласирање на неточни изјави во јавноста со што директно наштети на угледот на членовите на Комисијата за заразни...

Со одлука на Владата се отвораат граничните премини, вежбалните, угостителските објекти во внатрешниот дел и моловите во недела

Со одлука на Владата се отвораат граничните премини, вежбалните, угостителските објекти во внатрешниот дел и моловите во недела

Министерството за здравство информира дека на денешната 72-ра седница, Владата на Република Северна Македонија ја усвои препораката на Комисијата за заразни болести за отворање на сите гранични премини за движење на патници од петок, 26 јуни 2020 година. Согласно...

Филипче: Од Јапонија пристигна антивирусната терапија „Авиган“ за 100 пациенти со Ковид-19

Филипче: Од Јапонија пристигна антивирусната терапија „Авиган“ за 100 пациенти со Ковид-19

Преку итна неповратна помош, Јапонија го обезбеди лекот Фавипиравир -„Авиган“ за земји погодени од Ковид-19, во партнерство со УНОПС, Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации. И Република Северна Македонија од Јапонија доби „Авиган“ за пациенти со...

Филипче: Не постои ниту еден податок дека некој човек се заразил ако ги почитувал мерките

Филипче: Не постои ниту еден податок дека некој човек се заразил ако ги почитувал мерките

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во денешното гостување во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5 Телевизија потенцираше дека не постои ниту еден единствен податок дека некој човек се заразил ако ги почитувал мерките. „Не постои ниту еден единствен...

Д-р Стевановиќ и Д-р Баловски: Вирусот не штеди никого – секој еден да ја сфати сериозноста на болеста и да се придржува до мерките

Д-р Стевановиќ и Д-р Баловски: Вирусот не штеди никого – секој еден да ја сфати сериозноста на болеста и да се придржува до мерките

Во вчерашното гостување во емисијата 360 на алсат-м телевизија, одговарајќи на новинарско прашање за поврзаноста на коморбититетите (претходни хронични заболувања) и смртноста на пациентите, д-р. Милена Стевановиќ објасни дека клиничарите кои работат во третманот со...

Филипче: Покажавме дека здравствениот систем функционира и може да му се верува

Филипче: Покажавме дека здравствениот систем функционира и може да му се верува

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само Интервју“ на телевизија Канал 5 се осврна на медицинскиот кадар и болничките капацитети за третман на пациенти со Ковид-19. Тој изјави дека капацитети во болниците кои...

Филипче: Не постои ниту еден податок дека некој човек се заразил ако ги почитувал мерките

Филипче: Не постои ниту еден податок дека некој човек се заразил ако ги почитувал мерките

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во денешното гостување во емисијата „Само Интервју“ на Канал 5 Телевизија потенцираше дека не постои ниту еден единствен податок дека некој човек се заразил ако ги почитувал мерките. „Не постои ниту еден единствен...

Д-р Стевановиќ: 50 проценти од пациентите кои починале од КОВИД-19 се донесени на лекување предоцна

Д-р Стевановиќ: 50 проценти од пациентите кои починале од КОВИД-19 се донесени на лекување предоцна

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, д-р Милена Стевановиќ одговарајќи на новинарско прашање за смртноста од Ковид-19, на денешната прес-конференција изјави дека 50 проценти од пациентите кои починале од КОВИД-19 по хоспитализација на...

Филипче до здравствените работници: Ќе направам сè за да обезбедам поддршка за вас – граѓаните да ги почитуваат мерките и да им помогнат на здравствените работници

Филипче до здравствените работници: Ќе направам сè за да обезбедам поддршка за вас – граѓаните да ги почитуваат мерките и да им помогнат на здравствените работници

На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче истакна дека се соочуваме со најголемата здравствена криза досега во нашата земја, но и со најголемиот предизвик на здравството и здравствените работници на којшто здравствениот систем има...

Шкријељ: Сите што останале без работа од 11 март до 30 април да аплицираат во Агенцијата за вработување за паричен надоместок

Шкријељ: Сите што останале без работа од 11 март до 30 април да аплицираат во Агенцијата за вработување за паричен надоместок

Оние што останале без работа во пикот на коронакризата, независно од времето поминато во работен однос, можат брзо да дојдат до помош за полесно да го премостат периодот на невработеност. Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ,...

Филипче: Партиите без исклучок да ги почитуваат сите протоколи и мерки во кампањата

Филипче: Партиите без исклучок да ги почитуваат сите протоколи и мерки во кампањата

По објавениот датум за избори, Министерот за здравство Доц.д-р. Венко Филипче упатува апел до сите политички чинители за спроведување на целиот изборен процес без загрозување на здравјето на граѓаните. „Во врска со договорениот датум за изборите би сакал да испратам...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање

ИЈЗ Скопје

ЦЈЗ Велес

ПЕ Гостивар

ЗД Скопје

ЦЈЗ Кочани

ПЕ Гевгелија

ЦЈЗ Скопје

ЦЈЗ Куманово

ЦЈЗ Битола

ЦЈЗ Охрид

ЦЈЗ Тетово

ЦЈЗ Прилеп

ЦЈЗ Штип

ЦЈЗ Струмица