fbpx
Филипче: Се намалува бројот на новозаразени со КОВИД, расте интересот кај граѓаните за вакцинација

Филипче: Се намалува бројот на новозаразени со КОВИД, расте интересот кај граѓаните за вакцинација

Епидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, истакна на денешната прес-конференција министерот за здравство д-р Венко Филипче. Министерот посочи дека бројката на примени пациенти во КОВИД...

Денеска се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 154.051 – Оздравени се 408 пациенти – Починати се 16 лица

Денеска се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 154.051 – Оздравени се 408 пациенти – Починати се 16 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница...

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 154.026 – Оздравени се 298 пациенти – Починати се 14 лица

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 154.026 – Оздравени се 298 пациенти – Починати се 14 лица

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 74, Куманово – 11, Битола – 7, Виница – 6, Прилеп , Тетово и Струмица – по 5, Охрид и Пробиштип – по 3, Велес, Штип, Кичево, Ресен и Радовиш – по 2...

Вчера се аплицирани 11.857 вакцини

Вчера се аплицирани 11.857 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 279.909 граѓани.На вакциналните пунктови во државата...

Денеска се регистрирани 198 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.891 – Оздравени се 333 пациенти – Починати се 12 лица

Денеска се регистрирани 198 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.891 – Оздравени се 333 пациенти – Починати се 12 лица

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 76, Куманово – 25, Битола – 11,Прилеп – 10, Тетово – 9, Кичево – 7, Струга и Радовиш – по 6, Велес, Охрид, Штип и Струмица – по 5,Виница – 4 ,Неготино, Ресен...

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.694 – Оздравени се 786 пациенти – Починати се 25 лица

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.694 – Оздравени се 786 пациенти – Починати се 25 лица

Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 83, Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница – по 9, Кичево – 7, Прилеп и Велес – по 6, Гостивар, Струга и Кочани – по 5, Охрид –...

Денеска се регистрирани 324 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.461 – Оздравени се 1.178 пациенти – Починати се 26 лица

Денеска се регистрирани 324 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.461 – Оздравени се 1.178 пациенти – Починати се 26 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а регистрирани се 324 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 110, Куманово – 44, Охрид – 18, Струмица – 17, Прилеп и Тетово– 13,...

Денеска се регистрирани 323 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.137 – Оздравени се 714 пациенти – Починати се 24 лица

Денеска се регистрирани 323 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 153.137 – Оздравени се 714 пациенти – Починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, а регистрирани се 323 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 96, Куманово – 35, Прилеп – 20, Струмица – 17, Битола – 16, Кочани – 13, Велес – 12, Тетово и Гостивар – по 11, Охрид и Кичево – по 10, Кавадарци и Неготино –...

Извештај на ИЈЗ од 26 април до 2 мај, 2021 година. Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати, споредено со претходната недела – опаѓа процентот на позитивни од тестирани

Извештај на ИЈЗ од 26 април до 2 мај, 2021 година. Намалување од 39,7% на нови случаи и намалување од 20,9% на починати, споредено со претходната недела – опаѓа процентот на позитивни од тестирани

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до 2 мај 2021, тестирани се вкупно 14.975 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 17,6%...

Денеска се регистрирани 62 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 152.747 – Оздравени се 398 пациенти – Починати се 25 лица

Денеска се регистрирани 62 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 152.747 – Оздравени се 398 пациенти – Починати се 25 лица

Во последните 24 часа се направени 572 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 32, Прилеп и Штип – по 7, Куманово – 5, Струмица – 4, Кавадарци – 3, Велес, Кочани, Кичево и Виница - по 1. Регистрирани се 398 оздравени пациенти од:Скопје –...

Главниот координативен кризен штаб го поддржа предлогот на Министерството за здравство за измена на времетраењето на забраната за движење

Главниот координативен кризен штаб го поддржа предлогот на Министерството за здравство за измена на времетраењето на забраната за движење

Главниот координативен кризен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Министерството за здравство и врз основа на нив предлага на наредната седница на Владата да се усвои одлука за постојните мерки: забраната и посебниот режим на движење да...

Денеска се регистрирани 105 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 152.685 – Оздравени се 403 пациенти – Починати се 45 лица

Денеска се регистрирани 105 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 152.685 – Оздравени се 403 пациенти – Починати се 45 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, а регистрирани се 105 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 55, Битола – 15, Тетово – 9, Струмица – 6, Куманово и Кавадарци – по...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање

ИЈЗ Скопје

ЦЈЗ Велес

ПЕ Гостивар

ЗД Скопје

ЦЈЗ Кочани

ПЕ Гевгелија

ЦЈЗ Скопје

ЦЈЗ Куманово

ЦЈЗ Битола

ЦЈЗ Охрид

ЦЈЗ Тетово

ЦЈЗ Прилеп

ЦЈЗ Штип

ЦЈЗ Струмица