fbpx
Денеска се регистрирани 843 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 106.110 – Оздравени се 333 пациенти – Починати се 11 лицa

Денеска се регистрирани 843 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 106.110 – Оздравени се 333 пациенти – Починати се 11 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 360, Прилеп – 66, Неготино – 54, Куманово – 51, Кавадарци – 44,...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 457 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 457 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 457 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 24 пациенти, а вкупно се лекуваaт 306 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 24 пациенти, а вкупно се лекуваaт 306 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 24 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 306 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните...

МЗ: МАНУ детектираше британски сој на корона вирусот и кај вториот од пациентите кои патувале во Занзибар

МЗ: МАНУ детектираше британски сој на корона вирусот и кај вториот од пациентите кои патувале во Занзибар

Министерството за здравство ја информира јавноста дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од другиот пациент кој пред неколку дена се врати од Занзибар, детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот...

Денеска се регистрирани 721 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 105.269 – Оздравени се 1.753 пациенти – Починати се 9 лицa

Денеска се регистрирани 721 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 105.269 – Оздравени се 1.753 пациенти – Починати се 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 357, Прилеп – 72, Кавадарци и Гевгелија – по 42, Неготино – 30, Охрид – 26, Велес – 20, Гостивар – 18, Куманово – 17, Битола – 16, Кочани – 12, Крушево – 10,...

Министерство за здравство: „Фајзер-Бионтек“ во 2021 во 4 квартали ќе испорача 800.280 дози вакцини

Министерство за здравство: „Фајзер-Бионтек“ во 2021 во 4 квартали ќе испорача 800.280 дози вакцини

Министерството за здравство ja информира јавноста дека компанијата „Фајзер-Бионтек“, производител на вакцини против КОВИД-19, денеска до Министерството за здравство, го испрати договорот за купување вакцини. Компанијата во договорот ги соопшти деталите за испорака на...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 464 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 464 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 464 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Извештај на ИЈЗ од 22 до 28 февруари, 2021г. Во однос на претходната недела, за 56% зголемен бројот на нови случаи – најголем дел од регистрираните од Скопје

Извештај на ИЈЗ од 22 до 28 февруари, 2021г. Во однос на претходната недела, за 56% зголемен бројот на нови случаи – најголем дел од регистрираните од Скопје

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 22 до 28 февруари 2021, тестирани се вкупно 20.161 материјал во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, 27,2% повеќе во однос на...

МЗ:МАНУ детектираше британски сој на корона вирусот кај еден од пациентите кои патувале во Занзибар

МЗ:МАНУ детектираше британски сој на корона вирусот кај еден од пациентите кои патувале во Занзибар

Министерството за здравство ја информира јавноста дека според анализите што денеска ги направи МАНУ на брисот од пацинетот кој пред неколку дена се врати од Занзибар, детектирано е присуство на британскиот сој на вирусот СарсКов2. Во текот на утрешниот ден ќе биде...

Денеска се регистрирани 807 нови случаи на Ковид 19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 104.548 – Оздравени се 314 пациенти – Починати се 5 лицa

Денеска се регистрирани 807 нови случаи на Ковид 19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 104.548 – Оздравени се 314 пациенти – Починати се 5 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 359, Куманово и Охрид – по 38, Кавадарци, Струмица и Неготино – по...

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Комисијата за заразни билести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји. До овој момент во земјава се уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 443 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 443 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 443 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање

ИЈЗ Скопје

ЦЈЗ Велес

ПЕ Гостивар

ЗД Скопје

ЦЈЗ Кочани

ПЕ Гевгелија

ЦЈЗ Скопје

ЦЈЗ Куманово

ЦЈЗ Битола

ЦЈЗ Охрид

ЦЈЗ Тетово

ЦЈЗ Прилеп

ЦЈЗ Штип

ЦЈЗ Струмица