fbpx

Во последните 24 часа регистрирани се 429 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.549 – Оздравени се 572 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Објавено на: 23.08.2022 | 14:08
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.284 тестови, а регистрирани се нови 429 случаи на КОВИД-19: Скопје – 171, Охрид – 28, Битола – 27, Куманово -19, Прилеп, Кавадарци, Велес и Гевгелија – по 17, Штип, Делчево и Берово – по 13, Тетово и Кочани – по 12, Радовиш – 7, Неготино – 6, Струмица, Кичево, Крива Паланка, Дебар и Демир Хисар – по 4, Гостивар, Струга, Валандово и Кратово – по 3, Ресен и Виница – по 2, Свети Николе, Македонски Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1

Од вкупниот број на позитивни (429), регистрирани се 95 реинфекции.

Регистрирани сe 572 оздравени пациенти од: Скопје – 169, Охрид – 125, Струга – 37, Битола -28, Куманово – 26, Кавадарци и Велес – по 21, Прилеп – 19, Дебар – 14, Радовиш – 12, Кочани – 11, Струмица – 10, Штип и Гостивар – по 9, Неготино и Свети Николе – по 8, Гевгелија, Тетово и Кичево – по 7, Берово – 5, Кратово – 3, Крива Паланка, Демир Хисар, Валандово, Виница, Пехчево и Богданци – по 2, Ресен, Македонски Брод, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (70г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, од Скопје (73г), Битола (82г), Струмица (82г) и Охрид (49г). Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 13.08. до 18.08.2022 година.

Направени се 1.284 теста преку: ИЈЗ-183, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-26, ЦЈЗ Куманово-51, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–122, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-25, Биотек-19, Систина-42, лабораторија Лаор-11, Синлаб-9, Ремедика-10, Плодност-5, Генеа-3, Никоб Лаб-48, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 593.

Досега во земјата се направени вкупно 2.144.544 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.549, бројот на оздравени пациенти е 326.217, на починати е 9.455, а бројот на активни случаи изнесува 2.877

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159204, Активни   1119
Куманово    17982, Активни    113
Битола      17610, Активни    228
Прилеп      15289, Активни    145
Тетово      14377, Активни    88
Кавадарци   11896, Активни    109
Велес 10671, Активни    78
Гостивар    10220, Активни    50
Охрид 10128, Активни    166
Струмица    8720, Активни     69
Штип  8669, Активни     65
Кичево      6030, Активни     46
Кочани      5476, Активни     68
Струга      5146, Активни     48
Гевгелија   4804, Активни     71
Неготино    4101, Активни     48
Ресен 2991, Активни     22
Радовиш     2812, Активни     54
Свети Николе      2770, Активни     10
Крива Паланка     2610, Активни     34
Делчево     2131, Активни     76
Берово      1824, Активни     32
Дебар 1803, Активни     15
Валандово   1587, Активни     9
Виница      1470, Активни     24
Пробиштип   1296, Активни     2
Кратово     1093, Активни     14
Богданци    1083, Активни     11
Крушево     1014, Активни     22
Демир Хисар 919, Активни      14
Македонски Брод   785, Активни      7
Демир Капија      626, Активни      5
Македонска Каменица     534, Активни      4
Пехчево     512, Активни      11
Дојран      366, Активни      0

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Во последните 24 часа регистрирани се 252 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.492 – Оздравени се 426 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 252 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.492 – Оздравени се 426 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 867 тестови, а регистрирани се 252 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 127, Кавадарци – 14, Куманово, Битола и Охрид – по 12, Велес – 10,...

Во последните 24 часа регистрирани се 313 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.240 – Оздравени се 364 пациенти – Пријавени се 7 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 313 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.240 – Оздравени се 364 пациенти – Пријавени се 7 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 972 тестови, а регистриран е 313 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 154, Битола – 35, Куманово – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 14, Гевгелија...

Во последните 24 часа регистрирани се 381 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.929 – Оздравени се 775 пациенти – Пријавени се 6 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 381 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.929 – Оздравени се 775 пациенти – Пријавени се 6 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.131 тестови, а регистриран е 381 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 173, Битола – 36, Прилеп – 24, Кавадарци – 16, Куманово и Гевгелија –...