fbpx

Во последните 72 часа регистрирани се 614 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.120 – Оздравени се 1.014 пациенти – Пријавени се 10 починати лица

Објавено на: 22.08.2022 | 17:08
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 19.08 до 21.08.2022):

Направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 266, Битола – 51, Кавадарци – 43, Прилеп – 31, Охрид – 29, Куманово – 21, Гевгелија – 18, Гостивар и Кочани – по 16, Струга – 13, Тетово – 12, Штип – 11, Радовиш – 10, Велес, Кичево и Крива Паланка – по 9, Делчево – 6, Виница и Пехчево – по 5, Струмица, Ресен, Берово, Дебар и Кратово – по 4, Неготино, Крушево и Демир Хисар – по 3, Демир Капија – 2, Свети Николе, Валандово и Богданци – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (614), регистрирани се 132 реинфекции.

Регистрирани сe 1.014 оздравени пациенти од: Скопје – 505, Битола – 81, Кавадарци – 61, Тетово – 45, Куманово – 42, Прилеп – 34, Велес – 32, Гостивар и Штип – по 25, Неготино – 24, Струмица – 22, Кочани – 18, Гевгелија – 17, Делчево – 11, Берово – 10, Ресен – 9, Кратово – 8, Кичево – 7, Охрид – 6, Крива Паланка и Богданци – по 5, Радовиш, Виница и Демир Капија – по 4, Крушево – 3, Струга – 2, Пехчево, Демир Хисар, Свети Николе, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (19.08 – 21.08.2022) пријавени се 10 починати лица, од: по 2 починати лица од Охрид (70г и 88г) и Куманово (73г и 83г) и по едно починато лице од Скопје (82г), Велес (80г), Гостивар (81г), Струмица (82г), Пробиштип (76г) и Штип (85г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.804 тестови преку: ИЈЗ-160, ЦЈЗ Скопје-123, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-22, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–112, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-40, Биотек-52, Систина-40, лабораторија Лаор-7, Синлаб-10, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-7, Никоб Лаб-72, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 932.

Досега во земјата се направени вкупно 2.143.260 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.120, бројот на оздравени пациенти е 325.645, на починати е 9.450, а бројот на активни случаи изнесува 3.025

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159033, Активни   1119
Куманово    17964, Активни    121
Битола      17583, Активни    230
Прилеп      15272, Активни    147
Тетово      14366, Активни    84
Кавадарци   11879, Активни    113
Велес 10654, Активни    82
Гостивар    10217, Активни    56
Охрид 10099, Активни    263
Струмица    8715, Активни     75
Штип  8656, Активни     61
Кичево      6026, Активни     49
Кочани      5464, Активни     67
Струга      5143, Активни     82
Гевгелија   4787, Активни     61
Неготино    4095, Активни     50
Ресен 2989, Активни     21
Радовиш     2805, Активни     59
Свети Николе      2769, Активни     17
Крива Паланка     2607, Активни     33
Делчево     2118, Активни     63
Берово      1811, Активни     24
Дебар 1799, Активни     25
Валандово   1584, Активни     8
Виница      1468, Активни     24
Пробиштип   1296, Активни     3
Кратово     1090, Активни     14
Богданци    1083, Активни     13
Крушево     1014, Активни     22
Демир Хисар 915, Активни      12
Македонски Брод   783, Активни      6
Демир Капија      626, Активни      6
Македонска Каменица     533, Активни      3
Пехчево     511, Активни      12
Дојран      366, Активни      0

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Во последните 24 часа регистрирани се 252 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.492 – Оздравени се 426 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 252 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.492 – Оздравени се 426 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 867 тестови, а регистрирани се 252 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 127, Кавадарци – 14, Куманово, Битола и Охрид – по 12, Велес – 10,...

Во последните 24 часа регистрирани се 313 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.240 – Оздравени се 364 пациенти – Пријавени се 7 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 313 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.240 – Оздравени се 364 пациенти – Пријавени се 7 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 972 тестови, а регистриран е 313 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 154, Битола – 35, Куманово – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 14, Гевгелија...

Во последните 24 часа регистрирани се 381 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.929 – Оздравени се 775 пациенти – Пријавени се 6 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 381 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.929 – Оздравени се 775 пациенти – Пријавени се 6 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.131 тестови, а регистриран е 381 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 173, Битола – 36, Прилеп – 24, Кавадарци – 16, Куманово и Гевгелија –...