fbpx

Во последните 24 часа регистрирани се 884 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 326.154 – Оздравени се 745 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Објавено на: 28.07.2022 | 15:07
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.866 тестови, а регистрирани се нови 884 случаи на КОВИД-19: Скопје – 359, Битола – 65, Куманово и Прилеп – по 46, Кавадарци – 44, Велес – 41, Охрид – 37, Тетово – 35, Струмица – 26, Штип – 25, Гостивар – 21, Струга – 20, Радовиш – 17, Кичево – 14, Неготино – 13, Гевгелија – 11, Ресен – 10, Дебар – 9, Кочани – 8, Крива Паланка – 7, Крушево – 6, Кратово – 5, Валандово – 4, Берово и Демир Хисар – по 3, Виница, Богданци, Македонски Брод и Дојран – по 2, Пехчево – 1.

Од вкупниот број на позитивни (884), регистрирани се 190 реинфекции.

Регистрирани сe 745 оздравени пациенти од: Скопје – 324, Куманово – 75, Битола – 65, Кавадарци – 34, Велес – 30, Прилеп – 28, Охрид – 27, Тетово – 20, Штип – 18, Кичево – 16, Струмица – 14, Струга – 13, Гевгелија – 11, Неготино и Ресен – по 10, Радовиш – 8, Гостивар и Кочани – по 7, Крива Паланка – 5, Македонски Брод и Свети Николе – по 4, Дебар, Валандово и Демир Капија – по 3, Кратово – 2, Крушево, Берово, Демир Хисар и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице од Скопје (77г) во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, по едно од Струмица, Штип, Кочани и Гостивар. Од пријавените лица, 3 се починати во болнички, а едно лице во домашни услови. Лицата за починати се пријавени во период од 29.06 до 25.07.2022 година.

Направени се 1.866 тестови преку: ИЈЗ-246, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-50, ЦЈЗ Прилеп-34, ЦЈЗ Тетово-50, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–149, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-35, Биотек-63, Систина-25, лабораторија Лаор-13, Синлаб-3, Ремедика-3, Плодност-14, Генеа-21, Никоб Лаб-131, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 876.

Досега во земјата се направени вкупно 2.114.405 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 326.154, бројот на оздравени пациенти е 311.760, на починати е 9.368, а бројот на активни случаи изнесува 5.026

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 154185, Активни 2231
Куманово 17374, Активни 231
Битола 16696, Активни 389
Прилеп 14757, Активни 255
Тетово 13929, Активни 179
Кавадарци 11294, Активни 232
Велес 10281, Активни 172
Гостивар 9851, Активни 97
Охрид 9507, Активни 237
Струмица 8397, Активни 138
Штип 8360, Активни 98
Кичево 5836, Активни 71
Кочани 5253, Активни 48
Струга 4919, Активни 104
Гевгелија 4556, Активни 57
Неготино 3873, Активни 85
Ресен 2878, Активни 75
Свети Николе 2693, Активни 16
Радовиш 2630, Активни 56
Крива Паланка 2514, Активни 46
Делчево 2014, Активни 3
Дебар 1733, Активни 41
Берово 1728, Активни 20
Валандово 1537, Активни 21
Виница 1408, Активни 6
Пробиштип 1293, Активни 8
Богданци 1045, Активни 7
Кратово 1021, Активни 26
Крушево 965, Активни 25
Демир Хисар 878, Активни 28
Македонски Брод 766, Активни 13
Демир Капија 602, Активни 0
Македонска Каменица 528, Активни 3
Пехчево 491, Активни 4
Дојран 362, Активни 4

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Регистрирани се 590 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 336.041 – Оздравени се 583 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Регистрирани се 590 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 336.041 – Оздравени се 583 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на КОВИД-19: Скопје – 261, Битола – 34, Кавадарци – 31, Охрид – 27, Тетово – 23,...

Во последните 72 часа регистрирани се 889 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 335.451 – Оздравени се 1.228 пациенти – Пријавени се 10 починати лица

Во последните 72 часа регистрирани се 889 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 335.451 – Оздравени се 1.228 пациенти – Пријавени се 10 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022): Направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци –...

Во последните 24 часа регистрирани се 619 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 334.562 – Оздравени се 803 пациенти – Пријавени се 4 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 619 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 334.562 – Оздравени се 803 пациенти – Пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на КОВИД-19: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по...