fbpx

Регистрирани се 779 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 322.165 – Оздравени се 477 пациенти – Пријавени се 4 починати лица

Објавено на: 22.07.2022 | 14:07
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.613 тестови, а регистрирани се нови 779 случаи на КОВИД-19: Скопје – 345, Битола – 61, Куманово – 45, Прилеп – 39, Кавадарци – 38, Велес – 32, Струмица – 25, Тетово – 24, Охрид и Кичево – по 23, Штип – 21, Струга, Гевгелија и Неготино – по 14, Ресен и Радовиш – по 8, Гостивар и Крива Паланка – по 7, Демир Хисар – 5, Кочани, Свети Николе и Валандово – по 4, Дебар и Македонски Брод – по 3, Пробиштип и Крушево – по 2, Делчево, Берово, Виница и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (779), регистрирани се 173 реинфекции.

Регистрирани сe 477 оздравени пациенти од: Скопје – 243, Битола и Куманово – по 33, Прилеп, Кавадарци и Тетово – по 22, Велес – 19, Струмица – 16, Охрид – 14, Гостивар – 9, Штип – 6, Кичево – 5, Кочани – 4, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Свети Николе, Валандово и Македонски Брод – по 3, Демир Хисар, Берово и Кратово – по 2, Струга, Ресен, Делчево, Богданци и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 4 починати лица: 2 починати лица од Прилеп (80г и 89г) и по едно починато лице од Скопје (68г) и Велес (83г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин нема регистрирани починати лица.

Направени се 1.613 тестови преку: ИЈЗ-239, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-58, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-37, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–141, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-45, Биотек-59, Систина-52, лабораторија Лаор-14, Синлаб-7, Ремедика-7, Плодност-16, Генеа-8, Никоб Лаб-61, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-22, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 695.

Досега во земјата се направени вкупно 2.105.622 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 322.165, бројот на оздравени пациенти е 308.676, на починати е 9.353, а бројот на активни случаи изнесува 4.136

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 152417, Активни 1965
Куманово 17189, Активни 207
Битола 16381, Активни 313
Прилеп 14570, Активни 163
Тетово 13788, Активни 127
Кавадарци 11092, Активни 186
Велес 10133, Активни 151
Гостивар 9778, Активни 77
Охрид 9322, Активни 180
Струмица 8295, Активни 106
Штип 8285, Активни 86
Кичево 5780, Активни 76
Кочани 5212, Активни 42
Струга 4840, Активни 78
Гевгелија 4518, Активни 60
Неготино 3808, Активни 60
Ресен 2823, Активни 53
Свети Николе 2676, Активни 24
Радовиш 2585, Активни 31
Крива Паланка 2477, Активни 34
Делчево 2011, Активни 5
Берово 1707, Активни 9
Дебар 1699, Активни 13
Валандово 1517, Активни 14
Виница 1403, Активни 4
Пробиштип 1289, Активни 5
Богданци 1038, Активни 5
Кратово 998, Активни 19
Крушево 946, Активни 12
Демир Хисар 858, Активни 16
Македонски Брод 758, Активни 11
Демир Капија 599, Активни 1
Македонска Каменица 527, Активни 2
Пехчево 488, Активни 1
Дојран 358, Активни 0

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Регистрирани се 590 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 336.041 – Оздравени се 583 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Регистрирани се 590 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 336.041 – Оздравени се 583 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на КОВИД-19: Скопје – 261, Битола – 34, Кавадарци – 31, Охрид – 27, Тетово – 23,...

Во последните 72 часа регистрирани се 889 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 335.451 – Оздравени се 1.228 пациенти – Пријавени се 10 починати лица

Во последните 72 часа регистрирани се 889 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 335.451 – Оздравени се 1.228 пациенти – Пријавени се 10 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 12.08 до 14.08.2022): Направени се 2.095 тестови, а регистрирани се 889 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 390, Битола – 75, Прилеп – 43, Кавадарци –...

Во последните 24 часа регистрирани се 619 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 334.562 – Оздравени се 803 пациенти – Пријавени се 4 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 619 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 334.562 – Оздравени се 803 пациенти – Пријавени се 4 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.253 тестови, а регистрирани се нови 619 случаи на КОВИД-19: Скопје – 265, Битола – 41, Охрид – 32, Куманово – 31, Велес и Струмица – по...