fbpx

Во последните 24 часа регистрирани се 60 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 312.807 – Оздравени се 63 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Објавено на: 16.06.2022 | 14:06
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 842 тестови, а регистрирани се 60 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 52, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Гостивар, Штип, Гевгелија и Ресен – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (60), регистрирани се 16 реинфекции.

Регистрирани сe 63 оздравени пациенти од: Скопје – 36, Битола – 10, Штип – 4, Кавадарци и Куманово – по 3, Прилеп и Струмица – по 2, Тетово, Ресен и Дебар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (56г) и Охрид (73г). Од починатите, едно лице е починато во болнички услови, а едно во домашни услови. Лицата се починати во период од 05.05. до 08.06.2022 година.

Направени се 842 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-15, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–18, Жан Митрев (Филип Втори)-17, Авицена-20, Биотек-25, Систина-30, лабораторија Лаор-14, Синлаб-11, Ремедика-7, Плодност-6, Генеа-12, Никоб Лаб-50, ВФВ Медикал-12, Ели МедикаПлус-3, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 382.

Досега во земјата се направени вкупно 2.069.427 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.807, бројот на оздравени пациенти е 303.128, на починати е 9.320, а бројот на активни случаи изнесува 359.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147539 Активни 271
Куманово 16685 Активни 4
Битола 15732 Активни 23
Прилеп 14225 Активни 5
Тетово 13490 Активни 7
Кавадарци 10701 Активни 6
Велес 9801 Активни 1
Гостивар 9615 Активни 3
Охрид 8945 Активни 8
Штип 8086 Активни 5
Струмица 8080 Активни 3
Кичево 5654 Активни 2
Кочани 5102 Активни 5
Струга 4730 Активни 2
Гевгелија 4426 Активни 2
Неготино 3700 Активни 2
Ресен 2753 Активни 1
Свети Николе 2637 Активни 1
Радовиш 2531 Активни 0
Крива Паланка 2419 Активни 1
Делчево 1986 Активни 0
Берово 1693 Активни 1
Дебар 1681 Активни 2
Валандово 1488 Активни 0
Виница 1395 Активни 1
Пробиштип 1268 Активни 1
Богданци 1021 Активни 0
Кратово 966 Активни 0
Крушево 930 Активни 0
Демир Хисар 836 Активни 0
Македонски Брод 741 Активни 2
Демир Капија 593 Активни 0
Македонска Каменица 525 Активни 0
Пехчево 486 Активни 0
Дојран 347 Активни 0

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Регистрирани се 148 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 313.856 – Оздравени се 45 пациенти – Пријавено е едно починато лице

Регистрирани се 148 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 313.856 – Оздравени се 45 пациенти – Пријавено е едно починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 93, Битола – 11, Куманово – 9, Прилеп – 6, Кавадарци и Кочани – по...

Во последните 24 часа регистрирани се 168 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 313.708 – Оздравени се 90 пациенти – Нема починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 168 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 313.708 – Оздравени се 90 пациенти – Нема починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9,...

Регистрирани се 180 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 313.540 – Оздравени се 153 пациенти – Нема починати лица

Регистрирани се 180 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 313.540 – Оздравени се 153 пациенти – Нема починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 24.06 до 26.06.2022): Направени се 2.880 тестови, а регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 118, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Тетово –...