fbpx

Денес се регистрирани 93 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 310.506 – Оздравени се 85 пациенти – Не е пријавено починато лице

Објавено на: 11.05.2022 | 13:05
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.365 тестови, а регистрирани се 93 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 51, Битола – 15, Охрид – 5, Тетово и Кавадарци – по 4, Прилеп – 3, Велес и Штип – по 2, Куманово, Струмица, Кичево, Струга, Гевгелија, Ресен и Берово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (93), регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Битола – 10, Струмица – 8, Охрид – 5, Велес – 4, Кавадарци – 3, Тетово, Струга, Гостивар, Кочани и Валандово – по 2, Штип, Кичево, Гевгелија, Ресен и Радовиш – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.365 тестови преку: ИЈЗ-163, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-44, ЦЈЗ Прилеп-20, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-35, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-26, Авицена-22, Биотек-38, Систина-31, лабораторија Лаор-27, Синлаб-12, Ремедика-18, Плодност-16, Генеа-11, Никоб Лаб-91, ВФВ Медикал-27, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 576.

Досега во земјата се направени вкупно 2.033.385 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.506, бројот на оздравени пациенти е 300.617, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 602.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145968, Активни 268
Куманово 16649, Активни 13
Битола 15503, Активни 127
Прилеп 14181, Активни 34
Тетово 13468, Активни 13
Кавадарци 10663, Активни 20
Велес 9779, Активни 14
Гостивар 9594, Активни 11
Охрид 8877, Активни 30
Струмица 8069, Активни 7
Штип 8035, Активни 13
Кичево 5632, Активни 9
Кочани 5079, Активни 2
Струга 4722, Активни 4
Гевгелија 4413, Активни 8
Неготино 3681, Активни 2
Ресен 2733, Активни 12
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 1
Крива Паланка 2414, Активни 1
Делчево 1980, Активни 1
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1661, Активни 2
Валандово 1488, Активни 1
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

Последна прес-конференција

Премиерот Заев, еврокомесарот Вархеји и австриската министерка Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво, а со вакцините од ЕУ и масовната вакцинација се олеснува товарот врз здравствениот систем

Премиерот Заев, еврокомесарот Вархеји и австриската министерка Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво, а со вакцините од ЕУ и масовната вакцинација се олеснува товарот врз здравствениот систем

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, денеска, заедно со комесарот за соседство и проширување на Европската Унија Оливер Вархеји и сојузната австриска министерка за Европа и Устав,...

Последна седница

Од 103-та седница на Владата: Донесени мерки и за излез од државата; Прифатен е предлогот наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да започне онлајн во првите 14 дена, а во Кичево и Струга во првите 7;

Од 103-та седница на Владата: Донесени мерки и за излез од државата; Прифатен е предлогот наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да започне онлајн во првите 14 дена, а во Кичево и Струга во првите 7;

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021 година домашните и странски државјани и за излез од територијата на...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

Останати вести

Денес се регистрирани 151 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 311.350 – Оздравени се 184 пациенти – Нема пријавени починати лица

Денес се регистрирани 151 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 311.350 – Оздравени се 184 пациенти – Нема пријавени починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 20.05 до 22.05.2022): Направени се 2.780 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 95, Битола – 18, Охрид – 8, Куманово и...

Денес се регистрирани 86 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со  изнесува 311.199 – Оздравени се 87 пациенти – Пријавено е 1 починато лице

Денес се регистрирани 86 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 311.199 – Оздравени се 87 пациенти – Пријавено е 1 починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.167 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 65, Битола – 4, Прилеп – 3, Гостивар, Штип, Ресен и Берово – по 2,...

Денес се регистрирани 76 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со  изнесува 311.113 – Оздравени се 73 пациенти- Пријавени се 3 починати лица

Денес се регистрирани 76 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 311.113 – Оздравени се 73 пациенти- Пријавени се 3 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.232 тестови, а регистрирани се 76 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 56, Битола – 10, Кавадарци – 3, Охрид и Кичево – по 2, Куманово,...