fbpx

Во последните 3 дена регистрирани 159 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 310.298 – Оздравени се 225 пациенти – Пријавени се 3 починати лица

Објавено на: 09.05.2022 | 19:05
Категории: Featured | Известувања

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 06.05 до 08.05.2022):

Направени се 2.777 тестови, а регистрирани се 159 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 79, Битола – 29, Прилеп – 9, Охрид – 8, Куманово, Кавадарци и Велес – по 5, Кичево – 4, Тетово и Ресен – по 3, Штип и Гевгелија – по 2, Гостивар, Струга, Радовиш, Богданци и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (159), регистрирани се 25 реинфекции.

Регистрирани сe 225 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Битола – 40, Прилеп и Охрид – по 9, Делчево – 6, Кавадарци – 5, Штип – 4, Гостивар – 3, Тетово, Струмица и Демир Хисар – по 2, Кичево, Ресен, Струга, Неготино, Берово и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 06.05 до 08.05.2022), пријавено е едно починато лице од Охрид (82г), починат во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се 2 починати лица од Скопје (58г и 83г). Едно лице е починато во домашни и едно во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 27.04.-29.04.2022 година.

Направени се 2.777 тестови преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-118, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–100, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-85, Биотек-107, Систина-65, лабораторија Лаор-100, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-40, Генеа-10, Никоб Лаб-219, ВФВ Медикал-44, Ели МедикаПлус-27, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–13, ЖанМитрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.327.

Досега во земјата се направени вкупно 2.030.368 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на
епидемијата изнесува 310.298, бројот на оздравени пациенти е 300.433, на починатие 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 578.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145858, Активни 245
Куманово 16646, Активни 13
Битола 15473, Активни 127
Прилеп 14171, Активни 26
Тетово 13463, Активни 14
Кавадарци 10654, Активни 16
Велес 9776, Активни 15
Гостивар 9591, Активни 13
Охрид 8867, Активни 25
Струмица 8066, Активни 12
Штип 8030, Активни 9
Кичево 5631, Активни 10
Кочани 5078, Активни 4
Струга 4720, Активни 4
Гевгелија 4408, Активни 7
Неготино 3679, Активни 1
Ресен 2730, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1979, Активни 3
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 5
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 2
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Денес се регистрирани 86 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 311.199 – Оздравени се 87 пациенти – Пријавено е 1 починато лице

Денес се регистрирани 86 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 311.199 – Оздравени се 87 пациенти – Пријавено е 1 починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.167 тестови, а регистрирани се 86 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 65, Битола – 4, Прилеп – 3, Гостивар, Штип, Ресен и Берово – по 2,...

Денес се регистрирани 76 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 311.113 – Оздравени се 73 пациенти- Пријавени се 3 починати лица

Денес се регистрирани 76 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 311.113 – Оздравени се 73 пациенти- Пријавени се 3 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.232 тестови, а регистрирани се 76 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 56, Битола – 10, Кавадарци – 3, Охрид и Кичево – по 2, Куманово,...

Денес се регистрирани 96 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 311.038 – Оздравени се 88 пациенти – Нема пријавени починати лица

Денес се регистрирани 96 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 311.038 – Оздравени се 88 пациенти – Нема пријавени починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.314 тестови, а регистрирани се 96 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 63, Битола – 15, Куманово, Кичево и Берово – по 3, Тетово и Охрид –...