fbpx

Денес се регистрирани 1.554 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 282.147 – Оздравени се 1.843 пациенти – Пријавени се 34 починати лица

Објавено на: 09.02.2022 | 18:02
Категории: Featured | Известувања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.153 тестови, а регистрирани се 1.554 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 825, Тетово – 82, Куманово – 70, Кавадарци – 62, Битола – 59, Велес – 51, Прилеп – 49, Гостивар – 44, Струмица – 33, Охрид и Гевгелија – по 32, Неготино – 30, Кочани – 21, Штип и Кичево – по 20, Струга – 16, Свети Николе – 15, Ресен – 12, Берово и Валандово – по 10, Радовиш – 9, Крива Паланка и Делчево – по 8, Виница – 7, Кратово – 6, Богданци и Демир капија – по 5, Дебар – 4, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 2, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.554), регистрирани се 216 реинфекции.

Регистрирани сe 1.843 оздравени пациенти од: Скопје – 1.227, Битола – 100, Куманово – 63, Кавадарци – 48, Струмица – 40, Прилеп – 34, Велес – 33, Неготино – 29, Штип – 28, Гевгелија и Кичево – по 26, Охрид – 24, Тетово – 21, Кочани, Струга и Ресен – по 16, Радовиш – 14, Валандово – 12, Крива Паланка – 11, Свети Николе, Делчево и Виница – по 8, Гостивар – 7, Богданци и Пробиштип – по 6, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 3, Кратово, Демир Капија и Дебар – по 2, Демир Хисар – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 12 починати лица од Скопје (62г, 71г, 73г,75г, 75г, 75г, 81г, 81г, 86г, 88г, 88г и 92г), и по две починати лица од Битола (54г и 80г), и Струга (76г и 84г), по едно лице од Струмица (66г), Штип (67г), Прилеп (73г), Охрид (81г), Свети Николе (84г) и Демир Капија (86г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 12 починати лица, Гевгелија (2), Гостивар (1), Богданци (1), Радовиш (1), Скопје (1), Македонска Каменица (1), Струга (1), Охрид (1), Свети Николе (1), Прилеп (1) и Кочани (1).
Починатите се на возраст од 59г до 80г. Од пријавените лица 7 лица се починати во болнички услови и 5 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 31.01.2021 – 06.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=34), 18 лица се целосно вакцинирани, а кај 33 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.153 тестови преку: ИЈЗ-522, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-90, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–173, Жан Митрев (Филип Втори)-125, Авицена-157, Биотек-198, Систина-93, лабораторија Лаор-116, Синлаб-57, Ремедика-10, Плодност-44, Генеа-10, Никоб Лаб-406, ВФВ Медикал-46, Ели Медика-28, Ројал Медика–23, Спектра-ММ-46, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–18, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-40, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.694.

Досега во земјата се направени вкупно 1.830.764 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 282.147, бројот на оздравени пациенти е 261.741, на починати е 8.658, а бројот на активни случаи изнесува 11.748.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 129646, Активни 6456
Куманово 15483, Активни 537
Битола 13472, Активни 584
Прилеп 13097, Активни 337
Тетово 12897, Активни 449
Кавадарци 9593, Активни 511
Гостивар 9101, Активни 290
Велес 8859, Активни 348
Охрид 8235, Активни 278
Штип 7703, Активни 147
Струмица 7564, Активни 277
Кичево 5124, Активни 138
Кочани 4805, Активни 147
Струга 4515, Активни 104
Гевгелија 3987, Активни 170
Неготино 3395, Активни 174
Свети Николе 2535, Активни 85
Ресен 2464, Активни 72
Радовиш 2388, Активни 111
Крива Паланка 2278, Активни 62
Делчево 1847, Активни 67
Берово 1672, Активни 22
Дебар 1539, Активни 33
Валандово 1468, Активни 97
Виница 1329, Активни 31
Пробиштип 1269, Активни 11
Богданци 952, Активни 67
Кратово 908, Активни 30
Крушево 848, Активни 12
Демир Хисар 793, Активни 27
Македонски Брод 663, Активни 24
Македонска Каменица 517, Активни 14
Демир Капија 514, Активни 19
Пехчево 442, Активни 11
Дојран 245, Активни 6

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Во последните 24 часа регистрирани се 252 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.492 – Оздравени се 426 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 252 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.492 – Оздравени се 426 пациенти – Пријавени се 5 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 867 тестови, а регистрирани се 252 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 127, Кавадарци – 14, Куманово, Битола и Охрид – по 12, Велес – 10,...

Во последните 24 часа регистрирани се 313 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.240 – Оздравени се 364 пациенти – Пријавени се 7 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 313 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 339.240 – Оздравени се 364 пациенти – Пријавени се 7 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 972 тестови, а регистриран е 313 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 154, Битола – 35, Куманово – 18, Кавадарци – 16, Прилеп – 14, Гевгелија...

Во последните 24 часа регистрирани се 381 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.929 – Оздравени се 775 пациенти – Пријавени се 6 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 381 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 338.929 – Оздравени се 775 пациенти – Пријавени се 6 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.131 тестови, а регистриран е 381 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 173, Битола – 36, Прилеп – 24, Кавадарци – 16, Куманово и Гевгелија –...