fbpx

Денес се регистрирани 702 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 181.620 – Оздравени се 1.119 пациенти – Пријавени се 24 починати лица

Објавено на: 08.09.2021 | 20:09
Категории: Featured | Известувања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 6.480 тестирања, а регистрирани се 702 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 280, Струмица – 49, Куманово – 47, Штип – 37, Гостивар – 33, Тетово – 28, Охрид – 26, Кичево – 19, Битола – 17, Прилеп, Велес и Кавадарци – по 16, Свети Николе – 14, Радовиш -13, Струга – 10, Ресен, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пробиштип – по 9, Дебар – 8, Гевгелија и Берово – по 5, Кочани, Неготино и Кратово – по 4, Валандово и Демир Хисар – по 2, Македонска Каменица и Демир Капија – по 1.
Регистрирани сe 1.119 оздравени пациенти од: Скопје – 512, Струмица – 104, Гостивар – 102, Куманово – 79, Кичево – 56, Велес – 25, Прилеп – 24, Штип – 23, Дебар – 22, Битола – 21, Кавадарци – 18, Кочани и Ресен – по 16, Радовиш 15, Свети Николе – 13, Гевгелија – 11, Картово – 10, Пробиштип – 8, Делчево – 7, Тетово – 6, Неготино, Богданци и Македонски Брод – по 5, Виница – 4, Берово – 3, Валандово – 2, Струга, Крива Паланка, Крушево, Демир Хисар, Демир Капија, Дојран и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 24 починати лица: 10 починати лица од Скопје (93г, 85г, 81г, 70г, 65г, 63г, 59г, 57г, 50г и 37г), 4 починати лица од Гостивар(86г, 75г, 63г, 51г), 2 починати лица од Прилеп (70г и 45г) и по едно починато лице од Тетово (87г), Кавадарци (67г), Струмица (62г), Кичево (61г), Кочани (76г), Дебар (60г), Валандово (76г) и Богданци (62г).

Од пријавените 21 е починат во болнички услови и 3 се починати во домашни услови.

Направени се 6.480 тестови преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-61, ЦЈЗ Тетово–122, ЦЈЗ Куманово–109, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 12 ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–350, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Авицена-336, Биотек-331, Систина-99, лабораторија Лаор-376, Синлаб-102, Ремедика-17, Плодност–79, Генеа -40, Никоб лаб-824, ВФВ Медикал-119, Ели Медика-132, Ројал Медика –68, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.662.

Досега во земјата се направени вкупно 1.203.819 тестирање на КОВИД-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 181.620, бројката на оздравени пациенти е 161.515, на починати е 6.153, а бројот на активни случаи изнесува 13.952.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 78383, Активни 5947
Тетово 10605, Активни 1456
Куманово 10565, Активни 854
Прилеп 8759, Активни 272
Гостивар 7826, Активни 840
Битола 6823, Активни 282
Велес 5867, Активни 231
Охрид 5656, Активни 544
Кавадарци 5579, Активни 212
Струмица 5393, Активни 583
Штип 5393, Активни 229
Кичево 3757, Активни 539
Струга 3683, Активни 606
Кочани 3038, Активни 100
Гевгелија 2320, Активни 78
Неготино 2271, Активни 59
Свети Николе 1754, Активни 139
Ресен 1446, Активни 115
Дебар 1420, Активни 218
Радовиш 1396, Активни 118
Крива Паланка 1311, Активни 66
Берово 1156, Активни 50
Делчево 1087, Активни 84
Виница 977, Активни 41
Пробиштип 869, Активни 52
Валандово 757, Активни 30
Богданци 539, Активни 37
Крушево 516, Активни 20
Кратово 490, Активни 60
Македонски Брод 443, Активни 43
Демир Хисар 418, Активни 13
Демир Капија 402, Активни 1
Пехчево 301, Активни 5
Македонска Каменица 282, Активни 25
Дојран 138, Активни 3

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Од 103-та седница на Владата: Донесени мерки и за излез од државата; Прифатен е предлогот наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да започне онлајн во првите 14 дена, а во Кичево и Струга во првите 7;

Од 103-та седница на Владата: Донесени мерки и за излез од државата; Прифатен е предлогот наставата во средните училишта во Тетово и Гостивар да започне онлајн во првите 14 дена, а во Кичево и Струга во првите 7;

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021 година домашните и странски државјани и за излез од територијата на...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Денес се регистрирани 526 позитивни случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани e 188.635 – Оздравени се 830 пациенти – пријавени се 28 починати лица

Денес се регистрирани 526 позитивни случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани e 188.635 – Оздравени се 830 пациенти – пријавени се 28 починати лица

Направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се 526 нови случаи на КОВИД-19:Скопје – 245, Куманово – 43, Велес – 22, Прилеп и Охрид – по 19, Штип – 18, Кавадарци – 17, Струмица – 16, Крива Паланка – 15, Битола – 12, Тетово – 11, Гостивар и Кочани – по 10, Кичево и...

Скрининг тестирање за учениците во основните и средните училишта

Скрининг тестирање за учениците во основните и средните училишта

Најголем дел од младите, вирусот КОВИД-19 го поминуваат без симптоми, па според тоа истите се препознаени како трансмитери на вирусот. Засега, состојбата во училиштата е стабилна, но поради претпазливост и располагање со точни информации и сознанија во подготовка е...

Трета доза вакцина ќе примат сите постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

Трета доза вакцина ќе примат сите постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

Согласно препораките на Американска агенција за лекови и ЕМА, како и анализите на кои се работеше во изминатиот период за тоа кои лица треба да примат трета доза вакцина, Комитетот за имунизација донесе одлука околу трета бустер доза. Сите граѓани постари од 60...