fbpx

Денеска се регистрирани 18 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 155.840 – Оздравени се 7 пациенти – нема починати лица

Објавено на: 14.07.2021 | 15:07
Категории: Featured | Известувања

Во последните 24 часа се направени 2.798 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 11 , Тетово – 6 и Свети Николе – 1.

Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од: Скопје – 3, Битола, Струмица , Кичево и Берово – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 2.798 тестови преку: ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-45, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-28, ЦЈЗ Тетово–18, ЦЈЗ Куманово–22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 9, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–29, Жан Митрев (Филип Втори)-54, Авицена-169, Биотек-147, Систина-79, лабораторија Лаор-119, Синлаб-146, Ремедика-7, Плодност–25, Генеа–2, Никоб лаб-461, ВФВ Медикал-57, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.201.

Досега во земјата се направени вкупно 917.179 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.840, бројката на оздравени пациенти е 150.146, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 207.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68722, активни 74
Куманово 8887, активни 12
Прилеп 8328, активни 3
Тетово 7312, активни 70
Битола 6310, активни 4
Велес 5474, активни 0
Гостивар 5189, активни 8
Кавадарци 5155, активни 2
Охрид 5021, активни 11
Штип 4961, активни 1
Струмица 4123, активни 4
Струга 2985, активни 4
Кочани 2792, активни 0
Кичево 2600, активни 11
Гевгелија 2195, активни 0
Неготино 2184, активни 0
Свети Николе 1525, активни 1
Ресен 1234, активни 0
Крива Паланка 1227, активни 0
Радовиш 1161, активни 0
Берово 1032, активни 1
Делчево 973, активни 0
Дебар 942, активни 1
Виница 886, активни 0
Пробиштип 789, активни 0
Валандово 667, активни 0
Богданци 494, активни 0
Крушево 490, активни 0
Демир Хисар 400, активни 0
Демир Капија 396, активни 0
Кратово 377, активни 0
Македонски Брод 359, активни 0
Пехчево 269, активни 0
Македонска Каменица 249, активни 0
Дојран 132, активни 0

Последна прес-конференција

Премиерот Заев, еврокомесарот Вархеји и австриската министерка Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво, а со вакцините од ЕУ и масовната вакцинација се олеснува товарот врз здравствениот систем

Премиерот Заев, еврокомесарот Вархеји и австриската министерка Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво, а со вакцините од ЕУ и масовната вакцинација се олеснува товарот врз здравствениот систем

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, денеска, заедно со комесарот за соседство и проширување на Европската Унија Оливер Вархеји и сојузната австриска министерка за Европа и Устав,...

Последна седница

Од 75-та седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Од 75-та седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Преземете ја одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078

Регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Регистрирани се 24 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078Оздравени се 6 пациенти – нема пријавено починати лица.Министерството за здравство...

МЗ: Вчера се аплицирани 17.085 вакцини

МЗ: Вчера се аплицирани 17.085 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 487.975 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.977 граѓани, а вчера вкупно...

Денеска се регистрирани 37 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.054

Денеска се регистрирани 37 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.054

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19:Тетово – 13, Скопје – 12, Велес – 3, Гостивар, Прилеп и Струмица – по 2, Охрид,...