fbpx

Денеска се регистрирани 367 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 96.518, оздравени се 202 пациенти – починати се 5 лицa

Објавено на: 12.02.2021 | 15:02
Категории: Featured | Известувања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2596 тестирања, а регистрирани се 367 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 167, Прилеп – 37, Кавадарци – 33, Охрид – 17, Велес – 15, Куманово и Тетово – по 14, Гостивар и Неготино – по 12, Штип и Гевгелија – по 7, Битола – 6, Струга и Кратово по – 4, Струмица и Ресен – по 3, Кочани, Делчево, Пробиштип и Крушево – по 2, Кичево, Крива Паланка, Берово и Валандово – по 1.

Регистрирани се 202 оздравени пациенти од:
Скопје – 105, Куманово – 18, Кавадарци – 14, Тетово – 11, Штип – 8, Неготино – 7, Гевгелија -6, Велес и Кочани – по 5, Гостивар, Крива Паланка и Демир Капија – по 4, Струмица и Ресен – по 3, Кичево и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се 2 пациенти од Скопје (91г и 83г) и по еден смртен случај е пријавен од Гостивар (77г), Крива Паланка (40г) и Демир Хисар (65г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.596 теста се преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-62, Авицена-305, Биотек-400, Жан Митрев (Филип Втори)-154, Систина-198, лабораторија Лаор–183, МАНУ-87, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-91, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-46, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 610, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-4, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 482.026 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.518, бројката на оздравени пациенти е 87.324, на починати е 2.971, а бројот на активни случаи изнесува 6.223.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

 • Скопје 42174, активни 2876
 • Куманово 5343, активни 236
 • Тетово 5248, активни 213
 • Прилеп 4783, активни 267
 • Гостивар 3694, активни 129
 • Штип 3559, активни 78
 • Битола 3310, активни 133
 • Велес 3259, активни 228
 • Охрид 3012, активни 369
 • Кавадарци 2897, активни 398
 • Струмица 2611, активни 147
 • Струга 2307, активни 163
 • Кочани 1769, активни 54
 • Кичево 1746, активни 76
 • Свети Николе 1097, активни 25
 • Гевгелија 1067, активни 101
 • Неготино 1029, активни 78
 • Дебар 777, активни 53
 • Ресен 772, активни 64
 • Крива Паланка 756, активни 41
 • Радовиш 737, активни 46
 • Делчево 694, активни 207
 • Берово 618, активни 35
 • Пробиштип 519, активни 18
 • Виница 503, активни 26
 • Валандово 334, активни 11
 • Демир Хисар 255, активни 10
 • Македонски Брод 249, активни 10
 • Кратово 249, активни 25
 • Богданци 228, активни 6
 • Крушево 229, активни 39
 • Демир Капија 226, активни 41
 • Македонска Каменица 192, активни 4
 • Пехчево 183, активни 4
 • Дојран 92, активни 12

Последна прес-конференција

Заев: Пред нас е стабилна и развојна економија – го донесовме петтиот пакет економски мерки во вредност од 160 милиони евра

Заев: Пред нас е стабилна и развојна економија – го донесовме петтиот пакет економски мерки во вредност од 160 милиони евра

На денешната владина седница донесен е Петтиот пакет економски мерки наменет за граѓаните и за компаниите, за стабилна и развојна македонска економија и за подобрување на ликвидноста на стопанството. Петтиот пакет содржи вкупно 29 мерки, во вредност од 9,7 милијарди...

Последна седница

Од 42-та седница на Владата: Започна постапката за набавка на 200.000 дози САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19

Од 42-та седница на Владата: Започна постапката за набавка на 200.000 дози САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со заклучок на Владата Министерството за здравство доби задолжение да спроведе постапка за...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени, 70% од новите случаи се со британски сој, викендов следува анализа на состојбата во одредени градови

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени, 70% од новите случаи се со британски сој, викендов следува анализа на состојбата во одредени градови

Министерот за здравство, Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека целокупниот здравствен систем и здравствените работници добро се справија со ковид кризата. Јавното здравство веднаш се реорганизираше и ниту еден пациент не остана без потребната...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 422 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 422 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 422 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти, а вкупно се лекуваaт 253 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти, а вкупно се лекуваaт 253 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 33 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 253 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните...