fbpx

Денеска се регистрирани 407 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 93.160, oздравени се 399 пациенти – починати се 7 лицa

Објавено на: 02.02.2021 | 17:02
Категории: Featured | Известувања

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје:

во последните 24 часа се направени 2.540 тестирања, а регистрирани се 407 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 187, Кавадарци – 35, Велес – 28, Куманово – 18, Охрид – 18, Тетово – 17, Струга – 16, Делчево – 16, Прилеп – 12, Демир Капија – 7, Струмица – 5, Радовиш – 5, Гостивар – 4, Битола – 4, Кичево – 4, Гевгелија – 4, Неготино – 4, Крива Паланка – 4, Крушево – 4, Штип – 3, Кочани – 3, Кратово – 3, Свети Николе – 1, Дебар – 1, Ресен – 1, Берово – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Регистрирани се 399 оздравени пациенти од:

Скопје – 242, Тетово – 22, Куманово – 20, Прилеп – 17, Битола – 15, Штип – 10, Велес – 9, Радовиш – 9, Гостивар – 9, Струмица – 8, Крива Паланка – 6, Кичево – 5, Гевгелија – 4, Пробиштип – 4, Дебар – 3, Богданци – 3, Кочани – 2, Свети Николе – 2, Валандово – 2,  Кавадарци – 1, Струга – 1, Неготино – 1, Кратово – 1, Ресен – 1, Виница – 1 и Демир Хисар – 1.

Починати се 7 лица, два пациенти од Скопје (61 и 91г) и од Струмица (63 и 73г), по еден од Тетово (76г), Штип (59г), и Кочани (68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2.540 теста се преку: ИЈЗ-440, Биотек-300, Авицена-248, Систина-216, Жан Митрев (Филип Втори)-150, МАНУ-113, Лаор лабораторија –75, ЦЈЗ Скопје-65, Синлаб-55, ЦЈЗ Битола-48, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-18, Инфективна клиника-3, Судска медицина-1, ГАК-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-772, УК Пулмологија со алергологија–6, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 459.559 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.160, бројката на оздравени пациенти е 82.520, на починати е 2.873, а бројот на активни случаи изнесува 7.767. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 40637, активни 3956

Куманово 5219, активни 341

Тетово 5133, активни 305

Прилеп 4575, активни 142

Гостивар 3629, активни 191

Штип 3508, активни 106

Битола 3235, активни 142

Велес 3129, активни 274

Охрид 2840, активни 389

Кавадарци 2647, активни 357

Струмица 2540, активни 244

Струга 2232, активни 176

Кочани 1728, активни 64

Кичево 1723, активни 123

Свети Николе 1081, активни 33

Гевгелија 999, активни 100

Неготино 970, активни 86

Дебар 767, активни 91

Ресен 743, активни 97

Крива Паланка 728, активни 35

Радовиш 712, активни 46

Делчево 635, активни 194

Берово 595, активни 37

Пробиштип 507, активни 28

Виница 492, активни 29

Валандово 325, активни 9

Македонски Брод 246, активни 12

Демир Хисар 245, активни 5

Кратово 232, активни 26

Богданци 225, активни 20

Демир Капија 214, активни 46

Крушево 212, активни 30

Македонска Каменица 190, активни 17

Пехчево 183, активни 10

Дојран 84, активни 6

Последна прес-конференција

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Заев и Филипче ја промовираа кампањата „За моментите на среќа – Вакцинирај се!“: Вакцините се безбедни и само со вакцинација ќе го сочуваме личното и колективното здравје

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ја лансираа кампањата „За моментите на среќа - Вакцинирај се!“. Кампањата има за цел да ги информира граѓаните за придобивките од вакцинацијата како...

Последна седница

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата ги укина одлуките за задолжителни сертификати или потврди за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Регистрирани се 193 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 314.211 – Оздравени се 97 пациенти – Пријавени се две починати лица

Регистрирани се 193 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 314.211 – Оздравени се 97 пациенти – Пријавени се две починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 894 тестови, а регистрирани се 193 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 109, Битола – 17, Куманово – 15, Кавадарци – 11, Велес – 7, Гостивар...

Во последните 24 часа регистрирани се 163 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 314.018 – Оздравени се 110 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Во последните 24 часа регистрирани се 163 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица изнесува 314.018 – Оздравени се 110 пациенти – Пријавени се 2 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 922 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 85, Охрид – 15, Битола – 12, Прилеп и Велес – по 9, Куманово – 8,...

Регистрирани се 148 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 313.856 – Оздравени се 45 пациенти – Пријавено е едно починато лице

Регистрирани се 148 нови позитивни случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани лица со изнесува 313.856 – Оздравени се 45 пациенти – Пријавено е едно починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 93, Битола – 11, Куманово – 9, Прилеп – 6, Кавадарци и Кочани – по...