fbpx

Филипче: Кичево доби модуларен ковид центар и апарат за компјутерска томографија од голема важност за пациентите од овој крај

Објавено на: 13.01.2021 | 16:01
Категории: Featured | Соопштенија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска беа во посета на Општата болница во Кичево, каде завршена е изведбата и поставувањето на модуларниот ковид центар во рамки на дворното место на болницата.

„Целосно е завршена монтажата, поставувањето и опремувањето на ковид центарот на површина од 700м2 и 45 болнички кревети. Ова е една практично мини болница, клиника која ќе ги дава сите потребни здравствени услуги за пациентите кои се заболени од КОВИД-19. Целосно е опремена по истиот терк како што се опремуваат и другите ковид центри ширум државата. Тука ќе има и мобилен рентген апарат, најсовремен ЕХО апарат со сите потребни сонди и потребните лабораториски испитувања. Сега ќе можат да се третираат пациенти од Кичево и целата околина, со оглед на тоа што е навистина голем бројот на население којшто добива здравствени услуги во оваа болница.“, потенцираше министерот Филипче.

Двојното зголемување на постојниот болнички капацитет е од исклучителна важност за тековните медицински програми, со што се обезбедува, можното оптоварување со ковид пациенти да не го наруши нормалното обезбедување на услуги и континуитетот во давање на медицинска нега на пациенти со хронични состојби од редовниот програм на болницата.

Во рамки на посетата на Кичево, министерот Филипче направи увид и во новата болница, каде што започнува втората фаза од изградбата.

„Започнува втората фаза, ние ја најавивме пред неколку месеци. Со завршувањето на оваа втора фаза практично го заокружуваме целокупниот процес на развој на здравствениот сектор, за целиот регион. Граѓаните во овој регион заслужуваат да имаат современа болница по највисоки европски стандарди“, истакна Филипче и најави дека за неколку месеци ќе биде инсталиран апаратот за компјутерска томографија за првпат во болницата во Кичево. Со ова, пациентите повеќе нема да патуваат до околните градови и до Скопје за една ваква услуга.

Последна прес-конференција

Министерот Филипче: Бројот на хоспитализирани лица е голем, но состојбата е стабилна и слободни места има

Министерот Филипче: Бројот на хоспитализирани лица е голем, но состојбата е стабилна и слободни места има

Во ковид центрите во земјава минатата недела се лекувале помеѓу 1300 и 1400 пациенти, болниците и понатаму се под голем притисок, но слободни кревети постојано има - изјави министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата. „Добро се...

Последна седница

Од 36-та седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Од 36-та седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Преземете ја одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

Останати вести

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против КОВИД-19, интервентен увоз на лекови не е новина во нашата земја

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против КОВИД-19, интервентен увоз на лекови не е новина во нашата земја

Интервентниот увоз на лекови не е никаква новина и години наназад постапката се користела за увоз на вакцини и други препарати појасни денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одговарајќи на новинарски прашања во врска со увозот на вакцините против КОВИД-19....

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 322 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 322 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 322 пациенти позитивни и суспектен на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 34 пациенти, а вкупно се лекуваaт 286 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 34 пациенти, а вкупно се лекуваaт 286 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 34 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 286 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните...