fbpx

Филипче: Кичево доби модуларен ковид центар и апарат за компјутерска томографија од голема важност за пациентите од овој крај

Објавено на: 13.01.2021 | 16:01
Категории: Featured | Соопштенија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска беа во посета на Општата болница во Кичево, каде завршена е изведбата и поставувањето на модуларниот ковид центар во рамки на дворното место на болницата.

„Целосно е завршена монтажата, поставувањето и опремувањето на ковид центарот на површина од 700м2 и 45 болнички кревети. Ова е една практично мини болница, клиника која ќе ги дава сите потребни здравствени услуги за пациентите кои се заболени од КОВИД-19. Целосно е опремена по истиот терк како што се опремуваат и другите ковид центри ширум државата. Тука ќе има и мобилен рентген апарат, најсовремен ЕХО апарат со сите потребни сонди и потребните лабораториски испитувања. Сега ќе можат да се третираат пациенти од Кичево и целата околина, со оглед на тоа што е навистина голем бројот на население којшто добива здравствени услуги во оваа болница.“, потенцираше министерот Филипче.

Двојното зголемување на постојниот болнички капацитет е од исклучителна важност за тековните медицински програми, со што се обезбедува, можното оптоварување со ковид пациенти да не го наруши нормалното обезбедување на услуги и континуитетот во давање на медицинска нега на пациенти со хронични состојби од редовниот програм на болницата.

Во рамки на посетата на Кичево, министерот Филипче направи увид и во новата болница, каде што започнува втората фаза од изградбата.

„Започнува втората фаза, ние ја најавивме пред неколку месеци. Со завршувањето на оваа втора фаза практично го заокружуваме целокупниот процес на развој на здравствениот сектор, за целиот регион. Граѓаните во овој регион заслужуваат да имаат современа болница по највисоки европски стандарди“, истакна Филипче и најави дека за неколку месеци ќе биде инсталиран апаратот за компјутерска томографија за првпат во болницата во Кичево. Со ова, пациентите повеќе нема да патуваат до околните градови и до Скопје за една ваква услуга.

Последна прес-конференција

Премиерот Заев, еврокомесарот Вархеји и австриската министерка Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво, а со вакцините од ЕУ и масовната вакцинација се олеснува товарот врз здравствениот систем

Премиерот Заев, еврокомесарот Вархеји и австриската министерка Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво, а со вакцините од ЕУ и масовната вакцинација се олеснува товарот врз здравствениот систем

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, денеска, заедно со комесарот за соседство и проширување на Европската Унија Оливер Вархеји и сојузната австриска министерка за Европа и Устав,...

Последна седница

Од 68-ма седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Од 68-ма седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Преземете ја одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест КОВИД-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Филипче: Се намалува бројот на новозаразени со КОВИД, расте интересот кај граѓаните за вакцинација

Филипче: Се намалува бројот на новозаразени со КОВИД, расте интересот кај граѓаните за вакцинација

Епидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, истакна на денешната прес-конференција министерот за здравство д-р Венко Филипче. Министерот посочи дека бројката на примени пациенти во КОВИД...

Денеска се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 154.051 – Оздравени се 408 пациенти – Починати се 16 лица

Денеска се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19 – Вкупната бројка на дијагностицирани е 154.051 – Оздравени се 408 пациенти – Починати се 16 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 429 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 429 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во КОВИД центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 429 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...