fbpx

Денеска се регистрирани 100 нови случаи на КОВИД-19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 85594, оздравени се 551 пациенти – починати се 11 лицa

Објавено на: 08.01.2021 | 18:01
Категории: Featured | Известувања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-3, Дебар-12, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-3, Охрид-4, Кавадарци-8, Гостивар-3, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-2,  Кичево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 551 оздравени пациенти од: Скопје-314, Куманово-10, Штип-14, Прилеп-27,  Тетово-16,  Струга-8, Велес-16, Битола-26, Охрид-16, Кавадарци-13, Гостивар-13, Гевгелија-12, Струмица-12, Крива Паланка-3, Крушево -11, Кочани-9, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-3, Валандово-3, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-5, Ресен-7 и Неготино-3.

Починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден од Крива Паланка (84г), еден пациент од Кочани (41г), еден од Демир Хисар (72г), еден од Македонски Брод (78г) и двајца пациенти од Делчево (80 и 60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85594, бројката на оздравени пациенти е 66760, на починати е 2592, а бројот на активни случаи изнесува 16242. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37056, активни 9961

• Куманово 4841, активни 469

• Дебар 673, активни 128

• Штип 3351, активни 178

• Прилеп 4329, активни 390

• Тетово 4843, активни 698

• Струга 2080, активни 221

• Велес 2831, активни 381

• Битола 3096, активни 404

• Охрид 2531, активни 420

• Кавадарци 2234, активни 479

• Гостивар 3439, активни 440

• Гевгелија 1202, активни 219 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2360, активни 428

• Крива Паланка 652, активни 99

• Радовиш 634, активни 72

• Крушево 169, активни 18

• Кочани 1639, активни 171

• Пробиштип 459, активни 33

• Демир Хисар 239, активни 30

• Македонски Брод 223, активни 10

• Пехчево 159, активни 18

• Берово 531, активни 63

• Валандово 317, активни 38

• Виница 458, активни 59

• Делчево 677, активни 198 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 195, активни 10

• Свети Николе 1047, активни 67

• Кичево 1600, активни 179

• Ресен 664, активни 115

• Неготино 1065, активни 246 (170 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 764 теста се преку: ИЈЗ-163, ЦЈЗ Скопје-0,  Авицена-0, Биотек-93, МАНУ -88,  Жан Митрев (Филип Втори)-118, Систина со PCR метода -179, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-65, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -55, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 411.804 тестирања на КОВИД-19.

Последна прес-конференција

Заев – Филипче: Празнувај одговорно, да го чуваме здравјето додека ја чекаме вакцината против КОВИД-19

Заев – Филипче: Празнувај одговорно, да го чуваме здравјето додека ја чекаме вакцината против КОВИД-19

„Владата на денешната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести за нов пакет мерки и препораки, за период од 18 декември до 20 јануари, со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од КОВИД-19 во претстојниот период на...

Последна седница

Од 36-та седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Од 36-та седница на Владата: Одлука за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на нивна примена

Преземете ја одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи планови и алгоритми за постапување за заштита на здравјето на населението од заразната болест COVID-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2, случаите и временски период на...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

331 санкциja за неносење маска

331 санкциja за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (18/19.01.2021 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се  331 прекршок.  Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 359 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 359 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 359 пациенти позитивен и суспектен на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти, а вкупно се лекуваaт 283 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти, а вкупно се лекуваaт 283 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 283 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните...