Филипче: Се намалува бројот на случаи со ковид-19, мерките мора да се почитуваат, мора да има санкција каде има прекршување

Објавено на: 07.08.2020 | 11:08
Категории: Featured | Министерства

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“, на Канал 5 Телевизија изјави се намалува бројот на нови случаи кога се гледаат неделните анализи и дека има сериозно зголемување на бројот на тестови со што се откриени и голем број асимптоматски случаи што придонесува во намалувањето на ширењето на вирусот. Тој истакна дека состојбата со коронавирусот кај нас е стабилна и ситуацијата е под контрола на што укажуваат податоците за сериозно намалување на бројот на новозаболени во однос на претходниот период и на помалиот број случаи на хоспитализирани.

„Во континуитет гледајќи ги неделните анализи бројот на новозаразени се намалува. А тоа се должи на сериозното зголемување на направените тестови,а со тоа и откривањето на асимптоматските пациенти кои се многу битни за спречување на понатамошното ширење на вирусот. Увидот на епидемиолошките прашалници ни укажува дека точно знаеме секој пациент од каде е заразен, се прави анализа, се бараат контактите. Благодарение на стратегијата на широко тестирање и стратегијата на тестирањето на контактите коишто немаат симптоми, а епидемиологот ќе утврди дека се од висок ризик – ние успеваме да откриеме голем процент – близу 30, на пациенти кои се асимптоматски. На овој начин се спречува понатамошната трансмисија на вирусот кај човекот кој не е свесен дека е носител на вирусот, поради тоа што нема никакви симптоми“, потенцираше министерот Филипче.

Во емисијата, министерот Филипче посочи дека почетокот на вториот бран главно се должеше на непочитување на превентивните мерките.

„Кај нас никогаш целосно мерките не се попуштија. Ние и сега немаме целосно попуштање на ниту една мерка којашто се однесува на било кој економски оператор, угостителски објект, хотел итн. Ние сме една од ретките земји која има протокол за апсолутно се. Имаме протокол за работа на угостителски објекти, разни спортски настани, тренинзи, имаме забрана за одржување на натпревари со публика. Вирусот е тука. Нема туку така да го снема. На почетокот кога се воведуваа рестриктивни мерки во движењето тоа беа мерките кои дефинитивно влијаеја да падне трансмисијата, останува големо прашање дали дури и рестирикцијата на движењето во некој период понатаму кога вирусот е проширен во населението – не само кај нас, туку во било која земја може да даде такви добри резултати како што даде претходно. “, рече министерот Филипче и додаде дека се надева дека нема да дојде до ситуација да има потреба од рестрикција на движење.

Во однос на настаните во кои не се почитуваат протоколите за работа, тој кажа дека мерките и протоколите мора да се спроведуваат, а надлежните институции мора да контролираат и го санкционираат секое непочитување.

„Има протоколи за било каква организација на настани, но институциите коишто тоа треба да го контролираат, а според тоа мене во изминатиот период имаше сериозни потфрлања не ги контролираа луѓето ниту на јавните места, јавните собири, или на местата каде се организираа одредени настани. Тука се прекршуваа тие протоколи и се докажа дека се ризик. Апсолутно сметам дека тие институции мора многу подобро, поажурно да ја вршат работата. Мора да има санкција каде има прекршување на овие правила. Треба поинтензивно да се работи на терен. Тоа е сериозно загрозување на јавното здравје. МВР во изминатиот период можеше да биде поинтензивно и на терен, поинтензивно да врши контрола. Граѓаните да станат свесни дека има институција која се грижи за спроведувањето на протоколите. Не може ние, секојдневно се соочуваме со прашања како Министерство за здравство зошто протоколите не се почитуваат. Ние сме донеле протоколи за апсолутно сите економски оператори, сите компании, сите бизниси коишто тоа од нас го побарале. Меѓутоа, не сме институција која може да се грижи дали тоа се спроведува. Мора граѓаните да се свесни. Мерките мора да се почитуваат. Тоа е еден сериозен механизам да се заштити здравјето“, истакна Филипче.

Последна прес-конференција

Филипче: Со е-рецепт и укинувањето на квотите за лекови во аптеките овозможен е брз и ефикасен пристап на пациентите до терапија во секое време

Филипче: Со е-рецепт и укинувањето на квотите за лекови во аптеките овозможен е брз и ефикасен пристап на пациентите до терапија во секое време

https://youtu.be/N2x1-lujM1g Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција одржана со Министерот за информатичко општество и администарција Дамјан Манчевски на тема електронски рецепти истакна дека проектот за електронско издавање...

Последна седница

Од 75-тата седница на Владата: Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина за влез во земјата мора да приложат негативен ПЦР тест

Од 75-тата седница на Владата: Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина за влез во земјата мора да приложат негативен ПЦР тест

Владата на Република Северна Македонија на 75-тата седница што се одржа денеска, донесе дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на коронавирус КОВИД-19, со која од државјаните на Република Србија, Република Косово, Црна Гора и Босна и...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

Останати вести

Филипче: Комисијата за заразни болести предлага наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија, утре ќе бидат разгледани протоколите за работа на градинките

Филипче: Комисијата за заразни болести предлага наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија, утре ќе бидат разгледани протоколите за работа на градинките

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денес изјави дека на состанокот на Комисијата за заразни болести беа разгледани протоколите за работа на училиштата, а за утре е закажан состанок на кој ќе присуствуваат претставници на Министерството за труд и социјална...

Филипче: Се подготвуваат 16 мини инфективни одделенија, брза дијагностика, отворен нов контролен и координативен Центар

Филипче: Се подготвуваат 16 мини инфективни одделенија, брза дијагностика, отворен нов контролен и координативен Центар

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во емисијата „Само вистина“, на Канал 5 Телевизија изјави дека здравствениот систем веќе два месеца интензивно се подготвува за есенските месеци со зајакнување на постојните јавно-здравствени...

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Ковид-19 е акутна респираторна болест предизвикана од SARS CoV-2 вирусот што предизвикува поголема смртност кај лица на возраст од над 60 години и кај лица со основни медицински состојби како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес...