Стевановиќ: За разлика од претходно, сега имаме пациенти без сериозни симптоми

Објавено на: 10.06.2020 | 10:06
Категории: Известувања

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фербилни состојби д-р Милена Стевановиќ во вчерашното гостување на Топ Тема изјави дека за разлика од претходно, кога во установата доаѓале пациенти во исклучително тешка состојба, сега доаѓаат болни кои се со полесни симптоми. Според неа, ова се должи на апелите кои здравствените власти ги испратија преку медиумите.

„Мислам дека благодарение на апелите пренесени преку вас медиумите многу значајно и сериозно да се следат пациентите, а тоа матичните лекари навистина многу успешно го организираат и го следат во колерација со колегите инфектолози во нашата клиника кои се на телефон редовно. Пациентите редовно се преслушуваат, се следат нивните симптоми и нивното влошување на нивните симптоми. Но, денеска мислам дека стравувањето го чини своето, овие информации мислам дека стигаат се поинтензивно до луѓето, па неретко доаѓаат и пациенти кои имаат далеку полесна симптоматологија и дури и немаат потреба да бидат хоспитализирани. И тоа е добро, затоа што тоа значи дека луѓето почнуваат сериозно да ја сфаќаат работата, иако мислам дека досега тоа требаше да се случи и да бараат помош. Многу е значајно лекарско око да го следи пациентот кој има ковид-19“, потенцираше д-р Стевановиќ.

Во емисијата, д-р Стевановиќ рече дека сите верски лидери во светот многу сериозно ја сфатија улогата на гласноговорниците за нивните верници на луѓето кои им веруваат во она што го зборуваат и додаде дека има впечаток дека во овој дел имаме потфрлено.

„Нашите традиции се специфични, нашите навики се специфични. Традицијата ја прави богата оваа земја и шаренолика. Но навистина денеска, овој момент, овие три месеци требаше да застанеме да ја паузираме оваа традиција на момент за да бидеме одговорни кон себе, кон сопственото здравје и здравјето на нашите најмили. Она што беше наша одговорност е да препорачаме и да кажеме што е најпаметно во даден момент секако вклучувајќи ги и олеснувањата на рестрикциите секако надевајќи се дека тие мора да бидат и понатаму почитувани. Секаде каде што се опуштија повеќе препораките за олабавување на мерките рестриктивни се зголеми извесно бројот, но сметам дека кај нас допринесоа навистина радикално непочитување на мерките кои траат многу подолго време и не донесе во овој сериозен ризик“, истакна д-р Стевановиќ.

Таа додаде дека со или без препораки, но и со високи или ниски рестрикции, ако не се почитуваат препораките и не се санкционираат, резултатот со бројот на заболени ќе биде ист.

Последна прес-конференција

Филипче: Стратегијата на широко и интензивно тестирање, вклучувајќи и контакти на позитивните по индикација дава резултати

Филипче: Стратегијата на широко и интензивно тестирање, вклучувајќи и контакти на позитивните по индикација дава резултати

https://youtu.be/89Rfa8uESOg Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за најновата состојба со вирусот КОВИД-19 во нашата земја. Тој информираше и за статистиката во врска со пациентите, состојбата во болниците,...

Последна седница

Од 76-та седница на Владата: Донесени протоколите за работата на базените и плажите; Се укина одредбата од протоколот за работа на кафулиња и ресторани на една маса да седат двајца, или четворица само ако се во роднинска врска; Земјата се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Од 76-та седница на Владата: Донесени протоколите за работата на базените и плажите; Се укина одредбата од протоколот за работа на кафулиња и ресторани на една маса да седат двајца, или четворица само ако се во роднинска врска; Земјата се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на денешната 76-та седница ги усвои протоколите што ги предложи Комисијата за заразни болести, а кои се однесуваат на работата на базените и на плажите во тек на пандемија со КОВИД-19. Согласно Протоколот за работата на плажите...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Денеска се регистрирани 108 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 13076, оздравени се 112 пациенти– починати сe 2 лица

Денеска се регистрирани 108 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 13076, оздравени се 112 пациенти– починати сe 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-18, Дебар-1, Штип-11, Прилеп-3, Тетово-2, Струга-4, Велес-4, Гостивар-9, Струмица-2, Виница-2,...

Задолжителен ПЦР тест за патниците од Косово кои транзитираат низ земјава

Задолжителен ПЦР тест за патниците од Косово кои транзитираат низ земјава

Комисијата за заразни болести, на утринскиот состанок донесе одлука да се воведе задолжителен ПЦР тестирање за патниците од Косово коишто минуваат низ Република Северна Македонија. Транзит-патниците на граничниот премин треба да покажат негативен ПЦР тест непостар од...

Извештај на ИЈЗ за период 10-16 август 2020: Зголемување на бројот на тестирања и оздравени пациенти, намалување на бројот на смртни случаи и процентот на позитивни од тестирани

Извештај на ИЈЗ за период 10-16 август 2020: Зголемување на бројот на тестирања и оздравени пациенти, намалување на бројот на смртни случаи и процентот на позитивни од тестирани

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на ИЈЗ кој се однесува на периодот од 10 до 16 август направени се вкупно 11.605 тестирања на ковид-19, 2.062 или 17.8% повеќе споредено со претходната недела. Од направените 11.605 тестирања, регистрирани...