fbpx
Сите новости на едно место

Медија центар

Последни информации за КОВИД-19 и мерките за спречување на ширењето на Владата.

Последни известувања

Денеска се регистрирани 984 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 67311, оздравени се 631 пациенти – починати се 24 лица

Денеска се регистрирани 984 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 67311, оздравени се 631 пациенти – починати се 24 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29,...

На инфективните одделенија во земјава се лекува 881 пациент, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекува 881 пациент, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 881 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола...

Најнова прес-конференција

Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани

Филипче: Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на денешната прес-конференција информираше за состојбата со ковид кризата. Тој потенцираше дека до 22 ноември глобално се регистрирани над 57.8 милиони случаи и 1.3 милиони смртни случаи од почеток на пандемијата. „Според...

Доколку сакате да поставите новинарско прашање до институциите, кликнете на копчето, поставете го вашето прашање и ќе добиете одговор во најкратко можно време.

Најнови статистики

Погледни детални статистики на линкот:

r

Како да се заштитиш?

s

Правилна самоизолација

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Сите вести

Денеска се регистрирани 984 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 67311, оздравени се 631 пациенти – починати се 24 лица

Денеска се регистрирани 984 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 67311, оздравени се 631 пациенти – починати се 24 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29,...

На инфективните одделенија во земјава се лекува 881 пациент, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекува 881 пациент, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 881 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола...

Се поставува модуларната болница во Гевгелија, забрзано се работи на проектот во сите општини

Се поставува модуларната болница во Гевгелија, забрзано се работи на проектот во сите општини

Министерството за здравство информира дека денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во Струмица, Куманово, Струга и Кичево. Во сите општини забрзано  се  работи на...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа е хоспитализиран 41 пациент, а вкупно се лекуваат 445 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје е хоспитализран 41 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 445 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните...

Филипче: Штип добива амбулантно возило, следува целосно реновирање на дел од штипскиот здравствен дом

Филипче: Штип добива амбулантно возило, следува целосно реновирање на дел од штипскиот здравствен дом

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска ги посети Центарот за јавно здравје и Здравствениот дом во Штип, каде оствари средба со менаџерскиот тим на установите и вработените во овие јавно-здравствени установи. На средбата, тие разговараа за состојбата и...

Денеска се регистрирани 1100 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 66330, оздравени се 585 пациенти – починати се 30 лица

Денеска се регистрирани 1100 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 66330, оздравени се 585 пациенти – починати се 30 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56, Дебар-5, Штип-42, Прилеп-52, Тетово-58, Струга-29, Велес-27, Битола-73, Охрид-32, Кавадарци-51,...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 843 пациенти, слободни кревети има

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 843 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 843 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во...

Филипче: Ковид вакцината ќе биде бесплатна за граѓаните, ги интезивираме подготовките за процесот на вакцинација

Филипче: Ковид вакцината ќе биде бесплатна за граѓаните, ги интезивираме подготовките за процесот на вакцинација

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите истакна дека почнати се интензивни подготовки за процесот на вакцинација од ковид-19, со цел да се припреми здравствениот систем за ефикасен начин на вакцинација. „Во делот на набавката на...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваат 443 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД -19

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваат 443 болни, сомнителни и потврдени за КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на интерните...

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за корона

Во поликлиниката во Шуто Оризари нов пункт за брзи тестови за корона

Во поликлиниката во Шуто Оризари од следната недела ќе почне со работа пункт каде ќе се врши тестирање за коронавирус со брзи антигенски тестови. Матичните лекари ќе може да закажуваат термини веќе од понеделник, а тестирањето ќе почне во среда и ќе се одвива секој...

Денеска се регистрирани 1342 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 65231, оздравени се 679 пациенти – починати се 22 лица

Денеска се регистрирани 1342 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 65231, оздравени се 679 пациенти – починати се 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-479, Куманово-52, Дебар-20, Штип-45, Прилеп-84, Тетово-58, Струга-52, Велес-59, Битола-83, Охрид-49, Кавадарци-42,...

Предизвиците со кои се соочува здравството во ек на ковид пандемија тема на средбата Филипче, Бомгартнер

Предизвиците со кои се соочува здравството во ек на ковид пандемија тема на средбата Филипче, Бомгартнер

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче денеска оствари средба со Н.Е Сирил Бoмгартнер, амбасадор на Република Франција. На средбата се разговараше за предизвиците од корона вирусот, со кои здравствените системи се соочуваат насекаде во светот, беа разменети...

Чувствувате симптоми?

Јавете се веднаш кај вашиот матичен лекар или во најблискиот центар за јавно здравје.

0800 002 03

Национален call центар за информирање