fbpx

Kurba e pacientëve të shëruar ndjeshëm rritet, përderisa numri i rasteve aktive shënon rënie të madhe

Објавено на: 06.05.2020 | 10:05
Категории: Kumtesat

Ministria e Shëndetësisë informon se në përputhje me trendet e fundit në raport me të infektuarit dhe të shëruarit nga virusi korona, numrat janë shumë inkurajues.

Kurba e pacientëve të shëruar ndjeshëm rritet, ndërsa numri i rasteve aktive shënon rënie të madhe.

Të dhënat e sotme tregojnë se kemi vetëm 5 raste të reja prej gjithsej 249 testimeve, që përfaqëson shkallë prej 2 % pozitivë prej të gjitha testet e kryera për 24 orë.

Numri i pacientëve të[ cilët kanë indikacion për test gjithashtu shënon ulje edhe me atë bie edhe numri i testeve të kryera. Sipas informacioneve nga laboratorit private, kërkesat për tu testuar gjithashtu janë ulur. Numri i pritjes për testim gjithashtu ka rënë në minimum, gjegjësisht një dit.

Ministria informon se vazhdon në mënyrë aktive të testojë në përputhje me indikacionet të të gjitha punkteve dhe të gjitha laboratorëve, por edhe ndjek gjendjen deri në  zhdukjen e tërësishme të epidemisë. Deri më tani në vend janë kryer 17.246 teste.

Последна прес-конференција

Последна седница

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

blank

Останати вести

Bekteshi: 20 milion euro ndihmë financiare për kompanitë në sektorin e prodhimit, tregtisë dhe IT sektorit për investime të reja dhe pushtimin e tregjeve të reja

Bekteshi: 20 milion euro ndihmë financiare për kompanitë në sektorin e prodhimit, tregtisë dhe IT sektorit për investime të reja dhe pushtimin e tregjeve të reja

https://youtu.be/M0wIoNyM7yU Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi gjatë konferencës së sotme për shtyp në Qeveri informoi për Dekretin me fuqi ligji për mbështetje financiare për të përforcuar konkurrencën e subjekteve afariste në periudhën post Covid -19 e cila u...