fbpx

Filipçe: Liderët e dy partive më të mëdha politike në vendin tonë, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski, prej sot janë në izolim të detyrueshëm shtëpiak

Објавено на: 11.04.2020 | 12:04

Ministri i Shëndetësisë, dr. Venko Filipçe, mëngjesin e sotëm informoi që liderët e dy partive më të mëdha politike në vendin tonë, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickoski, prej sot janë në izolim të obligueshëm shtëpiak.

“Pas informacionit që e mori Ministria e Shëndetësisë, që një gazetar në media televizive është pozitiv me COVID-19, i cili gjatë javës së kaluar pati TV intervista me liderin e VMRO-DPMNE-së dhe liderin e LSDM-së, Mickoski dhe Zaev janë testuar për virusin korona.

Rezultati i Hristijan Mickoskit, i cili u përpunua dje është negativ, mirëpo ai do të jetë në vetizolim të obligueshëm për 14 ditë nga kontakti i fundit me të infektuarin, për momentin nuk ka nevojë për anketë të veçantë epidemiologjike.

Rezultati i kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, duke marrë parasysh se ai mbrëmë veçse kishte shkuar në Strumicë, do të jetë gati gjatë ditës së sotme, por edhe ai, pas marrjes së informacioneve është vendosur në vetizolim.

Gazetari është në gjendje stabile shëndetësore dhe për momentin është në mjekim në spitalin “8 Shtatori”.

Gjatë mëngjesit dhe gjatë ditës do të kryhen anketa dhe me numër të saktë të personave të cilët do të shkojnë në vetizolim, në rast se ka nevojë për të njëjtën.

Për të gjitha këto informacione si dhe për rezultatin nga testi i kryetarit të LSDM-së, do të njoftojmë në konferencën e ardhshme për shtyp gjatë ditës, kur do të përgjigjemi edhe në të gjitha pyetjet e mediumeve”, tha ministri Filipçe, në konferencën e sotme për shtyp.

Последна прес-конференција

Последна седница

Nga mbledhja e 69-të e Qeverisë: Me dekret mundësohet që edhe spitalet private të shtrojnë dhe t’u ofrojnë përkujdesje dhe terapi të sëmurëve nga KOVID – 19; Hapen të gjithë kalimet kufitare me zbatim të masave aktive

Nga mbledhja e 69-të e Qeverisë: Me dekret mundësohet që edhe spitalet private të shtrojnë dhe t’u ofrojnë përkujdesje dhe terapi të sëmurëve nga KOVID – 19; Hapen të gjithë kalimet kufitare me zbatim të masave aktive

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e sotme të 69-të e plotësoi Dekretin me fuqi ligjore për zbatimin e Ligjit për mbrojtje shëndetësore gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, në përputhje me të cilin tani edhe institucionet shëndetësore private, në...

w

Како се шири вирусот?

Како да се заштитам?

Преземете ја „Koronavirus MK“ апликацијата и добивајте ги сите последни информации и известувања директно на вашиот мобилен телефон или таблет. 

Get it on Google Play

Останати вести

Filipçe: Gjendja në vend, vlerësohet si stabile, presim stabilizim të mëtejshëm, Komisioni për Sëmundje Infektive me Propozim-plan deri te Qeveria për lehtësimin e masave

Filipçe: Gjendja në vend, vlerësohet si stabile, presim stabilizim të mëtejshëm, Komisioni për Sëmundje Infektive me Propozim-plan deri te Qeveria për lehtësimin e masave

https://youtu.be/eyDg8rMQ5sA Ministri i Shëndetësisë, dr. Venko Filipçe, në konferencën e sotme për shtyp informoi për gjendjen më të re me virusin korona në vend dhe e deklaroi propozim-planin e Komisionit për Sëmundje Infektive për zbutjen e masave restriktive. “Sot...